Co zrobić, gdy zostaniemy oszukani w sieci? Co zrobić, gdy zostaniemy oszukani w sieci?

Zostałeś oszukany w sieci?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kupiłeś przedmiot przez Internet. Mijają dni, a paczka nie przychodzi. Telefon sprzedającego jest cały czas poza zasięgiem. Co zrobić w takiej sytuacji? Internetowi oszuści ciągle skutecznie atakują. Świadczą o tym kolejne sprawy, które spływają do policjantów Wydziału Kryminalnego średzkiej komendy. Zaledwie w ostatnim tygodniu zgłosiło się kilka ofiar cyberprzestępczości.

Globalna sieć komputerowa – Internet stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wykorzystywany jest w pracy, do nauki, wymiany informacji lub jako forma relaksu. Niestety z Internetu korzystają również osoby, które wykorzystują go do popełniania przestępstw.

Przypadki z naszego powiatu
W ostatnim czasie policjanci ze Środy odnotowali większą ilość internetowych oszust. Funkcjonariusze pionu kryminalnego wskazują, że nie ma tygodnia, by do komendy nie zgłosiła się ofiara cyberprzestępstwa.
27 lipca mieszkanka powiatu średzkiego wpłaciła blisko 500 zł osobie sprzedającej zabawki dla dzieci na portalu ogłoszeniowym. Pomimo zapłaty nie otrzymała towaru, a osoba sprzedająca „zniknęła” w sieci.
2 sierpnia na policję zgłosił się 33-latek, który zapłacił za sprzęt wędkarski osobie ogłaszającej się na portalu społecznościowym. Po zapłaceniu pieniędzy, próby skontaktowania się ze sprzedawcą okazały się bezskuteczne.
Dzień później młody chłopak wpłacił 1900 zł osobie sprzedającej w sieci nowoczesny telefon. Po dokonaniu przelewu kontakt z tą osobą się urwał.
7 sierpnia natomiast 45-latek zauważył na portalu ogłoszeniowym intratną ofertę sprzedaży. Prawie nowy telefon, wart około 1300 zł, ktoś sprzedawał zaledwie za 400 zł. Po uzgodnieniu szczegółów, wpłacił pieniądze. Od momentu dokonania przelewu sprzedawca już się nie odezwał.
8 sierpnia 26-letni mieszkaniec średzkiej gminy wpłacił ponad 300 zł osobie, która oferowała sprzedaż konsoli do gier. Cena tego urządzenia wahała się w granicach 500-800 zł, zatem transakcja wydawała się bardzo korzystna. Jak można się domyślić, także w tym przypadku kontakt ze sprzedawcą się urwał.
Tego samego dnia na komendę przybył inny mężczyzna, który zainteresowany ofertą portalu ogłoszeniowego wpłacił zaliczkę na telefon komórkowy w wysokości 500 zł. „Komórka” była wystawiona na ogłoszeniu za 1500 zł, ale jego wartość realna na rynku wynosiła ponad 2 tys. zł. Ciekawa oferta okazała się oszustem, a kupujący stracił pieniądze i czas związany z pokonaniem blisko 150 kilometrów, by odebrać telefon.

Podejrzane oferty
Policjanci ze Środy odnotowali od początku roku kilkadziesiąt takich przypadków. Oszuści wykorzystują portale społecznościowe, ogłoszeniowe lub aukcyjne i umieszczają tam oferty na sprzedaż szerokiej gamy produktów, od sprzętu dla dzieci, przez odzież, aż po samochody, sprzęt komputerowy, tablety, smartfony i telefony.
Praktycznie każdy przypadek ma wspólne cechy: okazyjna cena, konieczność wpłacenia całej kwoty lub zaliczki dla rezerwacji, szybki czas realizacji transakcji, a po wpłacie pieniędzy, całkowity brak możliwości skontaktowania się ze sprzedającym. Ofiara orientuje się po kilku dniach, czasem po tygodniu, że padła ofiara przestępstwa.

Co powinna zrobić ofiara internetowego oszustwa?
Osoba, która stała się ofiarą cyberprzestępstwa ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce policji lub w prokuraturze. Ze względu na możliwość utraty lub zniszczenia danych informatycznych zawiadomienie należy złożyć w możliwie jak najkrótszym czasie. Zwiększa to szanse organów ścigania na zabezpieczenie kompletnego materiału dowodowego i ustalenie sprawcy.

Jak zabezpieczyć dowody?
W przypadku portali aukcyjnych podstawową rzeczą jest zebranie wszelkich danych dotyczących przedmiotu kupna/sprzedaży oraz osoby sprzedającej: ustalenie numeru aukcji, daty rozpoczęcia i zakończenia aukcji, daty przystąpienia do aukcji, ceny i opisu przedmiotu itp. Następnie wszystkie dane osobowe i kontaktowe podane przez sprzedającego, tj. imię i nazwisko, adres zamieszkania lub prowadzenia działalności (NIP, REGON), numery telefonów, kont bankowych, login (nazwa użytkownika), adres poczty elektronicznej. Znaczenie ma również sposób w jaki pokrzywdzony logował się na stronie przedmiotowej aukcji, czy np. był to znany portal aukcyjny, czy przekierowanie z linku zamieszczonego w treści otrzymanej wiadomości. Pokrzywdzony powinien zabezpieczyć ten link np. poprzez wydrukowanie dokładnego adresu podanego przez sprawcę. Jeżeli w trakcie trwania aukcji lub po jej zakończeniu pokrzywdzony kontaktował się ze sprawcą, wówczas powinien zachować treść korespondencji. Jeśli pokrzywdzony wpłacił pieniądze, należy zachować wszelką dokumentację potwierdzającą w jaki sposób, kiedy i gdzie dokonano płatności.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.