Zaniemyśl: Opowiedzą dla Grzesia i Filipa

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Zbliża się druga edycja Zaniemyskiego Dnia Podróżnika. Organizatorzy wydarzenia ogłosili, że w tym roku bohaterami wydarzenia będzie dwóch chłopców z powiatu średzkiego.

Pierwszy z nich – Grzegorz Żak, urodzony w 2002 roku, na co dzień mieszka w Kruczynie (gmina Nowe Miasto nad Wartą). Chłopiec choruje na genetyczny zanik mięśni Duchenne’a. Jest to choroba nieodwracalna, która będzie postępowała przez całe życie. Oddychanie Grzesia wspomaga respirator. Jedynym ratunkiem dla Grzesia jest ciągła rehabilitacja spowalniająca proces choroby.

Drugim chłopcem jest Filip Fesser – mieszkaniec Zaniemyśla. Filip urodził się w 2012 roku. Obecnie objęty jest indywidualnym rocznym przygotowaniem przedszkolnym. U chłopca rozpoznano niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym oraz niepełnosprawność ruchową (niedowład prawokończynowy). Filip nie komunikuje swoich potrzeb, często dochodzi u niego do wybuchu złości i rozdrażnienia. Ma zaburzony rytm snu i czuwania. Chłopiec nie nawiązuje spontanicznie kontaktu wzrokowego.

Organizatorzy wydarzenia stworzyli specjalną grupę na Facebooku: Podróżnicza Licytacja dla Grzesia i Filipa, na której każdy może wystawiać i licytować różnego rodzaju przedmioty, rzeczy, usługi. Grupa powoli nabiera rozpędu. Na ten moment obecnych jest w niej ponad 150 członków. - Mamy nadzieję, że uda nam się uzbierać jakąś miłą sumkę i tym samym wspomóc rehabilitację chłopaków. Cieszymy się, że podczas festiwalu ponownie wystąpi wielu różnych podróżników większego lub mniejszego formatu, ale to co nas podwójnie satysfakcjonuje, to, że dzięki naszemu festiwalowi możemy zdziałać coś jeszcze piękniejszego, pomóc drugiemu człowiekowi, opowiada Jędrzej Józefowicz, pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika. Pieniądze z licytacji trafią na konto Fundacji „PomaGosie”. Jej podopiecznym jest Grześ, a niedługo dołączy tam też Filip. Wpłat można dokonywać nie tylko w ramach licytacji, tytułem „Wpłata na Filipa i Grzesia” na numer konta Fundacji: PL 47 9085 0002 0000 0003 7211 0001.

Do drugiej edycji Zaniemyskiego Dnia Podróżnika jest coraz bliżej. Wydarzenie w tym roku będzie dwudniowe. W dniach 21-22 marca. Gminny Ośrodek Kultury w Zaniemyślu ponownie przyjmie niezwykłych podróżników, którzy opowiedzą o swoich niesamowitych podróżach. Na ten moment nazwiska gości nie są jeszcze znane, ale jak podkreślają organizatorzy, to tylko kwestia czasu, aż zaprezentują na Facebooku pierwsze z nich.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ