×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Zaniemyśl: Radni uchwalili budżet na przyszły rok. Mieszkańców czeka podwyżka opłat za śmieci Fot. esesja/UG Zaniemyśl

Zaniemyśl: Radni uchwalili budżet na przyszły rok. Mieszkańców czeka podwyżka opłat za śmieci

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od marca mieszkańców gminy Zaniemyśl czeka podwyżka, najbardziej odczują ją osoby, które wrzucają wszystkie odpady do jednego kosza, zapłacą dwukrotnie więcej. Podczas sesji budżetowej, która odbyła się w poświąteczny piątek zaniemyscy radni uchwalili budżet na przyszły rok. Za było jedynie 8 radnych, a 6 wstrzymało się od głosu. Wójtowi podziękowała przewodnicząca rady gminy, jednak ten nie wierzył w szczere intencje.

W trakcie piątkowej sesji radni mieli przyjąć oświadczenie do premiera i marszałków Sejmu i Senatu w sprawie fatalnej sytuacji finansowej:
„Stajemy w obliczu problematycznej sytuacji, szczególnie że w zbliżającym się czasie przychód zależeć będzie od trudnej do przewidzenia koniunktury gospodarczej. Brak konkretnych rekompensat pomniejszonych dochodów i wzrost kosztów realizacji ustawowych zadań gminy, prowadzić będzie nieuchronnie do pogorszenia jakości życia mieszkańców naszej małej ojczyzny” - pisali radni w oświadczeniu adresowanym do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmu orz Senatu.

Punkt ten został jednak zdjęty z porządku obrad.

– Na razie stwierdziliśmy, że jeszcze nie jest na to pora. Poczekamy i zobaczymy jak rozwinie się sytuacja jeśli chodzi o finanse. Być może zbyt wcześnie zareagowaliśmy na sygnał ze strony Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski – powiedziała „GPŚ” Justyna Dąbrowska, przewodnicząca Rady Gminy Zaniemyśl.

Od 1 marca mieszkańców gminy Zaniemyśl czekać będzie podwyżka opłat za śmieci. Jak już informowaliśmy, związana będzie ona między innymi z wypowiedzeniem umowy przez śremskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i trzecią już podwyżką cen przez składowisko śmieci w Jarocinie.
– Miesięczny koszt netto zagospodarowania odpadów z Gminy Zaniemyśl w okresie 10 miesięcy wzrósł prawie dwukrotnie – z poziomu 43 tys. zł w grudniu 2018 r. do 82 tys. zł w październiku 2019 r. Koszt zagospodarowania odpadów stanowi zasadniczy składnik kosztu usługi wykonanej przez naszą spółkę dla Gminy Zaniemyśl – tłumaczył nam Paweł Wojna, prezes PGK w Śremie.

Spółka zaproponowała cofnięcie wypowiedzenia umowy, ale zażądała wyższych opłat za realizację usługi.

– W zeszłym roku o tej porze podnosiliśmy stawkę z 12 do 17 złotych, czyli o 5 zł. Miało nas to uchronić i zabezpieczyć przed podwyżkami na 2 lata. Teraz podwyższamy opłatę z 17 do 25 złotych, czyli o 8 złotych od osoby. Ta stawka nie bilansuje kosztów, by tak było należałoby ją podnieść do 28 zł. Jesteśmy całkowicie zależni od zewnętrznych firm. W zeszłym roku proponowałam, aby to nasz Zakład Komunalny zajął się gospodarką odpadami. To jest jakieś wyjście – wskazywała przewodnicząca Justyna Dąbrowska.

– W przyszłym roku ta stawka będzie jeszcze wyższa i będziemy pewnie płacić tak jak w gminie Dominowo, czyli 30 zł od osoby. Wiemy też, że 200 tys. zł mamy zaległości z tytułu niezapłaconych rachunków za wywóz odpadów. Nie ma pomysłu, by uniezależnić się, a jedyną alternatywą jest podnoszenie wysokości opłat – dodała radna Justyna Dąbrowska.

– Ta sytuacja nie miałaby miejsca, gdyby obecni rządzący nie podnosili opłaty środowiskowej ze 70 do 170 zł za tonę, co powoduje wzrost o 150%. Do tego dochodzą zapisy, że tabor powinien zostać wyposażony w system GPS i kamery, by sprawdzić jakie śmieci są wywożone. My jako samorząd jesteśmy postawieni przed faktem dokonanym – stwierdził radny Michał Marciniak.

– Żeby nasza spółka komunalna wywoziła odpady trzeba kupić pojazdy, zatrudnić pracowników. Jeden pojazd kosztuje ok. 1 mln zł – zaznaczył Krzysztof Urbas, wójt gminy Zaniemyśl.

Nie zgodziła się z tym przewodnicząca rady gminy:
– Śmieciarkę można wydzierżawić za 400 tys. zł. A w ten sposób uzależniamy się tylko od jednej firmy – wskazywała Justyna Dąbrowska.

– Nie można się spodziewać, że gospodarowanie odpadami będzie tańsze. Była groźba wypowiedzenia umowy. Nie chcemy zostać z naszymi posesjami zawalonymi śmieciami. Kto ma ponieść te koszty jak nie my, którzy produkujemy te śmieci. Najprostszym rozwiązaniem jest produkowanie mniej odpadów – podsumowała radna Katarzyna Gomułkiewicz.

Ostatecznie ośmioro radnych zgodziło się na podwyżkę śmieci. Za byli: Alina Frąckowiak, Katarzyna Gomułkiewicz, Tomasz Grabowski, Jerzy Grześkowiak, Zbigniew Łyszczarz, Michał Marciniak, Ewaryst Pankowski oraz Ewa Wiatr-Gawlak. Od głosu wstrzymało się 6 radnych: Bartosz Biskup, Justyna Dąbrowska, Jolanta Jóźwiak, Kamila Kołacka, Paweł Kurpik i Marek Stroiwąs. Radny Bartłomiej Mieloch był nieobecny.

Decyzją radnych od 1 marca mieszkańcy Zaniemyśla i Łękna za sortowanie śmieci zamiast 17 zł mieliby płacić 25 zł, a z innych części gminy 22 zł (obecnie jest to 14 zł). Osoby, które nie selekcjonują odpadów zapłacą dwukrotnie więcej – zamiast 24 aż 50 zł (a w przypadku innych sołectw niż Zaniemyśl i Łękno – 44 zł). Dodajmy, że rodziny wielodzietne miałyby wciąż otrzymywać zniżkę – w kwocie 5 zł na podstawie Karty Dużej Rodziny, zaś właściciele nieruchomości, którzy kompostują bioodpady otrzymaliby zniżkę w wys. 1 zł od każdej osoby.

W dalszej części sesji zaniemyscy radni uchwalili budżet na przyszły rok.

– Budżet będzie trudny. Jeszcze nie konstruowałem projektu budżetu, w którym dochody bieżące są niższe od wydatków. Nigdy przez 18 lat jeszcze to mi się nie zdarzyło. Składają się na to zmniejszone dochody, nie z podatków, nie z wpływów od mieszkańców, ale to co realizuje budżet państwa. Mamy znaczne koszty w oświacie, na którą w przyszłym roku wydamy ponad 12 mln zł, mamy spadek o 82 tys. zł z tytułu subwencji. Wzrastają o 267 tys. zł za komunikację publiczną z Zaniemyśla do Poznania, Środy i Śremu, zapłacimy o ponad 50% więcej. 30% budżet pochłoną zadania społeczne realizowane przez OPS, czyli 10 mln 606 tys. zł – tłumaczył Krzysztof Urbas, wójt gminy Zaniemyśl.

– Budżet jest jednak prorozwojowy, na inwestycje chcę przeznaczyć ponad 5 mln zł. Chciałbym w przyszłym roku rozpocząć program rewitalizacji. Liczyliśmy na to, że uzyskamy środki unijne, ale wniosek nie został uwzględniony. Rozpocznie się budowa boiska wielofunkcyjnego przy szkole podstawowej w Śnieciskach. Chcemy kontynuować termomodernizację budynku szkoły w Pigłowicach, rozpocząć przebudowę ul. Spacerowej i Rekreacyjnej w Zwoli. Rozpoczniemy drugi etap przebudowy drogi Płaczki-Śnieciska oraz zrealizujemy ścieżkę rowerową wraz z oświetleniem z Zaniemyśla do Lubonieczka – zapowiadał wójt Krzysztof Urbas.

I jak dodał: – W samym Zaniemyślu utwardzimy łącznik między ul. Marcinkowskiego i Kochanowskiego. Niestety to będzie tylko jedno zadanie drogowe w samym Zaniemyślu, gdyż ulica Ogrodowa nie dojdzie do skutku ze względu na przedłużenie procedur.

W głosowaniu ośmioro radnych (Alina Frąckowiak, Katarzyna Gomułkiewicz, Tomasz Grabowski, Jerzy Grześkowiak, Zbigniew Łyszczarz, Michał Marciniak, Ewaryst Pankowski oraz Ewa Wiatr-Gawlak) było za przyjęciem budżetu.

 Od głosu wstrzymało się 6 radnych: Bartosz Biskup, Justyna Dąbrowska, Jolanta Jóźwiak, Kamila Kołacka, Paweł Kurpik i Marek Stroiwąs.

Gratulacje wójtowi złożyła przewodnicząca rady gminy.

– Mam nadzieję, że to były szczere gratulacje. Chciałbym podziękować ósemce radnych za uchwalenie budżetu, a także w imieniu skarbnika, osobom którzy pracowali nad tym budżetem i w imieniu mieszkańców. Nie jest tak, że ja czegoś nie chcę zrealizować, muszę być odpowiedzialny za finanse naszej gminy. Jednak 6 radnych miało wątpliwości – stwierdził wójt Krzysztof Urbas.

– Moje życzenia i gratulacje były jak najbardziej szczerze. Zgłoszone autopoprawki budziły wątpliwości. Nikt nie głosował przeciw – podsumowała przewodnicząca Justyna Dąbrowska.

Łączna kwota dochodów budżetu na 2020 r. wyniesie ponad 33,6 mln zł (33 679 269,83 zł), zaś kwota wydatków wyniesie 37 237 446,92 zł. Na inwestycje zaplanowano łącznie 5 027 143,13 zł.

Budżet gminy Zaniemyśl na 2020 rok:

 • 100 000 zł – dotacja dla Powiatu Średzkiego na modernizację infrastruktury torowej i kolejowej na terenie Gminy Zaniemyśla
 • 30 000 zł – budowa ul. Morelowej i Wiśniowej w Łęknie
 • 20 000 zł – przebudowa drogi gminnej w Czarnotkach
 • 480 000 zł – budowa drogi rowerowej wraz z oświetleniem na drodze gminnej Zaniemyśl-Lubonieczek
 • 610 000 zł – przebudowa drogi Płaczki-Śnieciska
 • 20 000 zł – przebudowa ul. Wawrzyniaka w Zaniemyślu
 • 860 000 zł – przebudowa ulicy Spacerowej i Rekreacyjnej w Zwoli etap I i II
 • 150 000 zł – utwardzenie łącznika między ul. Marcinkowskiego i Kochanowskiego w Zaniemyślu
 • 50 000 zł – wykup gruntów pod budowę drogi i przepompownie ścieków
 • 220 000 zł – zakup kompleksu pałacowego w miejscowości Łękno
 • 10 643,13 zł – zakup kamery monitorującej skrzyżowanie ulic Śremska/Poznańska w Zaniemyślu
 • 420 000 zł – zakup pojazdu pożarniczego dla OSP Kępa
 • 50 000 zł – budowa pomostu cumowniczego wraz z podjazdem dla pojazdów ratowniczych
 • 22 500 zł – rozbudowa systemu łączności radiowej dla Straży Pożarnej
 • 300 000 zł – termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pigłowicach
 • 10 000 zł – rozbudowa ogrodzenia przy Szkole Podstawowej w Zaniemyślu
 • 198 727,96 zł – rozbudowa oświetlenia ulicznego
 • 10 000 zł – oświetlenie uliczne na ul. Chmielniki w Zaniemyślu
 • 18 748,58 zł – rozbudowa oświetlenia ulicznego w sołectwie Jaszkowo
 • 12 695,50 zł – budowa oświetlenia ulicznego w sołectwie Mądre
 • 11 827,96 zł – rozbudowa oświetlenia ulicznego we wsi Luboniec
 • 610 000 zł – rewitalizacja obszarów zdegradowanych społecznie w miejscowości Śnieciska
 • 14 000 zł – wykonanie dokumentacji adaptacji istniejącego budynku usługowego na świetlicę wiejską wraz z zagospodarowaniem terenu w Czarnotkach
 • 40 000 zł – wykonanie ogrzewania gazowego w świetlicy wiejskiej w miejscowości Lubonieczek
 • 40 000 zł – ogrzewanie gazowe w świetlicy wiejskiej w Kępie Wielkiej
 • 50 000 zł – odtworzenie budynku Domku Szwajcarskiego na Wyspie Edwarda12 000 zł – budowa ogrodzenia placu zabaw w Pigłowicach
 • 27 000 zł – utworzenie małej infrastruktury rekreacyjnej – plac zabaw w Jaszkowie
 • 11 000 zł – doposażenie placu zabaw i zagospodarowanie miejsca na kąpielisko w Zwoli


Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.