×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Zaniemyśl: Szykuje się podwyżka opłat za śmieci Fot. Radosław Jagieła

Zaniemyśl: Szykuje się podwyżka opłat za śmieci

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od 1 marca mieszkańcy Zaniemyśla i Łękna, którzy sortują śmieci mają płacić 25 zł, a innych części gminy 22 zł, a osoby, które wrzucają wszystkie odpady do jednego kosza zapłacą dwukrotnie więcej.

Podwyżka opłat za śmieci związana jest z wypowiedzeniem umowy przez śremskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w związku z trzecią już podwyżką przez składowisko śmieci w Jarocinie.

– Miesięczny koszt netto zagospodarowania odpadów z Gminy Zaniemyśl w okresie 10 miesięcy wzrósł prawie dwukrotnie – z poziomu 43 tys. zł w grudniu 2018 r. do 82 tys. zł w październiku 2019 r. Koszt zagospodarowania odpadów stanowi zasadniczy składnik kosztu usługi wykonanej przez naszą spółkę dla Gminy Zaniemyśl – podkreśla Paweł Wojna, prezes PGK w Śremie.

 

Spółka zaproponowała cofnięcie wypowiedzenia umowy, ale żąda wyższych opłat za realizację usługi. Podczas najbliższej sesji, która odbędzie się w poświąteczny piątek zaniemyscy radni zdecydują, czy podniesione zostaną stawki.

Mieszkańcy Zaniemyśla i Łękna za sortowanie śmieci zamiast 17 zł mieliby płacić 25 zł, a z innych części gminy 22 zł (obecnie jest to 14 zł). Osoby, które nie selekcjonują odpadów zapłacą dwukrotnie więcej – zamiast 24 aż 50 zł (a w przypadku innych sołectw niż Zaniemyśl i Łękno – 44 zł). Dodajmy, że rodziny wielodzietne miałyby wciąż otrzymywać zniżkę – w kwocie 5 zł na podstawie Karty Dużej Rodziny, zaś właściciele nieruchomości, którzy kompostują bioodpady otrzymaliby zniżkę w wys. 1 zł od każdej osoby.

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.