×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Zaniemyśl: Gmina pisze do premiera i marszałków Sejmu i Senatu o fatalnej sytuacji finansowej Fot. Janusz Ludwiczak

Zaniemyśl: Gmina pisze do premiera i marszałków Sejmu i Senatu o fatalnej sytuacji finansowej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

– Stajemy w obliczu problematycznej sytuacji, szczególnie że w zbliżającym się czasie przychód zależeć będzie od trudnej do przewidzenia koniunktury gospodarczej. Brak konkretnych rekompensat pomniejszonych dochodów i wzrost kosztów realizacji ustawowych zadań gminy, prowadzić będzie nieuchronnie do pogorszenia jakości życia mieszkańców naszej małej ojczyzny – piszą zaniemyscy radni w oświadczeniu do premiera, marszałka Sejmu i Senatu.

W poświąteczny piątek odbędzie się sesja Rady Gminy Zaniemyśl, podczas której ma zostać uchwalony budżet na przyszły rok. Jak zaznaczył ostatnio wójt Krzysztof Urbas „To będzie najgorszy budżet od 17 lat”

– To jest mój osiemnasty budżet i mam porównanie. To będzie najgorszy budżet od 17 lat. Tego jeszcze nie było, żebym przedstawiał budżet, w którym dochody gminy są niższe od wydatków bieżących, czyli wydatków związanych z funkcjonowaniem gminy, utrzymaniem obiektów i wynagrodzeniami. Jest spadek dochodów z tytułu subwencji oświatowej i udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych. Mamy o 423 tys. zł mniej – powiedział Krzysztof Urbas, wójt gminy Zaniemyśl.
I jak dodaje: – Najbardziej nasz budżet dobija oświata. Wydatki są wyższe o 901 tys., a subwencja niższa niż w roku ubiegłym. W roku 2016 do subwencji oświatowej dołożyliśmy kwotę 1 mln 961 tys. zł. W tym roku przewidywana kwota to 4 mln 176 tys. zł. Czeka na wzrost kosztów o 52% na komunikację publiczną. W przyszłym roku musimy dołożyć 267 tys. zł, o ile nie wzrosną wozokilometry w przedsiębiorstwach realizujących usługi transportowe.

Tymczasem podczas piątkowego posiedzenia wszystkich komisji Rada Gminy Zaniemyśl wystosowała oświadczenie w sprawie sytuacji finansowej samorządu.
– „Ubytki w podatku dochodowym od osób fizycznych, podwyżki wynagrodzeń w oświacie, czy
podniesienie poziomu płacy minimalnej i zasad jej naliczania, wreszcie ciągłe niedofinansowanie zadań zleconych oraz podwyżki cen energii skutkujące wzrostem kosztów usług, powodują niebezpiecznie dużą rozpiętość między dochodami, a wydatkami” – czytamy w oświadczeniu.
– „Stąd też realizacja budżetu Gminy Zaniemyśl w roku 2020 wymagać będzie zmniejszenia wydatków bieżących, rezygnowania z części tak potrzebnych i wyczekiwanych przez mieszkańców inwestycji oraz remontów infrastruktury komunalnej – dodają radni w oświadczeniu adresowanym do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmu orz Senatu.

Podczas piątkowego posiedzenia komisji zaniemyscy radni zdecydowali o wycofaniu oświadczenia do premiera i marszałków Sejmu i Senatu z porządku obrad. Sesja budżetowa odbędzie się 27 grudnia o godz. 10:00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury przy ul. Sienkiewicza 3.

► CZYTAJ TAKŻE: Wójt Zaniemyśla: „To jest najgorszy budżet od 17 lat”

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.