Zaniemyśl: Nad Jeziorem Raczyńskim podziękowano za tegoroczne plony [FILM, GALERIA ZDJĘĆ] Fot. Janusz Ludwiczak

Zaniemyśl: Nad Jeziorem Raczyńskim podziękowano za tegoroczne plony [FILM, GALERIA ZDJĘĆ]

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

- Nie można zapominać o tych, którzy z ziemią najbardziej są związani, znają jej wartość i godność. To właśnie rolnicy zmagają się z ziemią, czerpią z niej owoce niezbędne do życia mieszkańców miast i wsi. Dożynki to czas dziękczynienia Bogu za plony, a rolnikom za trud, wytrwałość i determinację – mówił Krzysztof Urbas, wójt Zaniemyśla podczas gminno-parafialnych dożynek.

Zaniemyskie święto chleba rozpoczęło się uroczystą mszą święta, którą w kościele św. Wawrzyńca odprawił ks. proboszcz Jacek Leśniewski. Po nabożeństwie korowód dożynkowy, który prowadził na swym koniu Marek Grzelak, przeszedł do amfiteatru nad Jeziorem Raczyńskim. W pochodzie wzięły udział poczty sztandarowe, tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca Chludowianie, a także starostowie, którzy przybyli dorożką. W dożynkowej paradzie szli również czterej rolnicy, którzy nieśli ogromny wieniec, wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z miejscowości Zwola.

Starostowie tegorocznych dożynek wręczyli gospodarzowi, czyli wójtowi Zaniemyśla bochenek chleba upieczony z mąki pochodzącej z tegorocznych żniw.

Starościną dożynek została Daria Joachimek, która wspólnie z mężem Marcinem oraz teściami prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 40 ha we wsi Kępa Wielka. Jest to gospodarstwo zmechanizowane, specjalizujące się w produkcji bydła opasowego i uprawach polowych – dominują zboża, kukurydza oraz warzywa. Pochodzi ze Środy Wielkopolskiej, od 9 lat mieszka w Kępie Wielkiej. Jest matką trójki dzieci.

Tytuł starosty zaniemyskich dożynek 2019 przypadł Robertowi Pankowskiemu, który jest rolnikiem z krwi i kości. W 2014 r. przejął gospodarstwo rolne od rodziców i obecnie prowadzi je wspólnie z żoną Karoliną. Jest szczęśliwym tatą, ma syna Seweryna. Poprzez dzierżawę powiększył rodzinne gospodarstwo, które ma obecnie 30 ha. Jest producentem bydła opasowego, w uprawach rolnych dominują zboża, kukurydza i buraki cukrowe. Jest również społecznikiem, aktywnie działa jako członek rady sołeckiej, a jego pasją jest piłka nożna. Przez 15 lat był zawodnikiem Klubu Sportowego, a także piłkarzem Polonii Środa.

- Nie można zapominać o tych, którzy z ziemią najbardziej są związani, znają jej wartość i godność. To właśnie rolnicy zmagają się z ziemią, czerpią z niej owoce niezbędne do życia mieszkańców miast i wsi. Dożynki to czas dziękczynienia Bogu za plony, a rolnikom za trud, wytrwałość i determinację. Życzę rolnikom i ich rodzinom satysfakcji z trudnej, ale jakże ważnej dla wszystkich pracy, aby na naszych stołach nie zabrakło chleba. Szanujmy go i tych, dzięki którym go mamy – mówił po zakończeniu obrzędu dożynkowego Krzysztof Urbas, wójt gminy Zaniemyśl.

Następnie odbył się występ Zespołu Pieśni i Tańca Chludowianie, a po nim na scenie amfiteatru Lutnia & Sweet Beats zaprezentowali muzyczne przeboje szwedzkiej grupy Abba. Tuż po godz. 18 swój koncert rozpoczął zespół Wanda i Banda. Publiczność ogromnymi oklaskami przywitała Wandę Kwietniewską, która zaśpiewała takie przeboje jak „Kochaj mnie kochaj”, „Siedem życzeń”, „Nie będę Julią” czy „Hi-Fi”.

►CZYTAJ TAKŻE: Wieś w centrum Środy - na Starym Rynku odbyły się dożynki [FILM, GALERIA ZDJĘĆ]

Dożynki gminne w Zaniemyślu transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo na naszym profilu. Poniżej filmowe relacje:

Media

Galeria

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA