Od sierpnia za przejazd z Zaniemyśla do Poznania zapłacimy miesięcznie 204 zł (bilet jednorazowy 7 zł) Od sierpnia za przejazd z Zaniemyśla do Poznania zapłacimy miesięcznie 204 zł (bilet jednorazowy 7 zł) Fot. Janusz Ludwiczak

Zaniemyśl: Od czwartku na jednym bilecie po Poznaniu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przypominamy. Od czwartku, 1 sierpnia nastąpi integracja transportu publicznego gmin Kórnik i Zaniemyśl z miastem Poznań, dzięki czemu obowiązywać będzie jeden bilet, który umożliwi poruszanie się również po stolicy Wielkopolski. Zmiany są istotne przede wszystkim dla posiadaczy tzw. „sieciówek”, czyli biletów okresowych. Ponadto uczniowie będą mogli za darmo jeździć autobusami.

I tak pasażerowie korzystający z autobusów linii nr 560 i 561 zapłacą teraz 7 złotych za przejazd z Zaniemyśla do Poznania. Bilety miesięczne, które umożliwią również poruszanie się tramwajami i autobusami w stolicy Wielkopolski będą kosztować 204 zł.

– Pasażerowie regularnie korzystający z połączeń między Kórnikiem a Poznaniem, jeżdżący także po stolicy Wielkopolski do tej pory musieli kupować dwa osobne bilety: za 190 zł na Kombus oraz 99 zł na podróżowanie po Poznaniu. Wiązało się to zatem z wydatkiem 289 złotych na miesiąc. Po integracji wystarczy jeden bilet na strefy A+B+C+D (nowa) – wylicza Agnieszka Smogulecka, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.
I jak dodaje: – Dla innego przykładu. Pani Krystyna, korzystając z komunikacji zbiorowej sporadycznie, kasuje bilety jednorazowe. Jadąc z Kórnika i podróżując po Poznaniu kupuje bilet za 6,30 zł na Kombus oraz na komunikację organizowaną przez ZTM za 3 zł (na 10 minut). Płaci więc 9,30 zł. Od 1 sierpnia 2019 roku będzie mogła korzystać z transportu zintegrowanego. Korzystając z tPortmonetki na karcie PEKA za taką podróż zapłaci 4,36 zł. Może też kupić bilet jednorazowy na 90 minut za 7 zł i na jego podstawie podróżować do Poznania i po Poznaniu przez 90 minut od momentu skasowania biletu lub zakupu u kierowcy – dodaje Agnieszka Smogulecka z ZTM.

I tak linia nr 560 z Zaniemyśla do Poznania będzie teraz najdłuższą linią Zarządu Transportu Miejskiego, bo liczącą ponad 36 kilometrów (obecnie najdłuższe linie organizowane przez ZTM mają niespełna 30 km).

– Z uwagi na wskazaną specyfikę linii, niezbędne było wprowadzenie takich zmian w taryfie biletowej, która z jednej strony będzie w jak najlepszy sposób dopasowana do potrzeb pasażerów, a z drugiej pozwoli urealnić obecne stawki w odniesieniu do długości nowych, proponowanych linii. Dlatego wprowadzona została dodatkowa, czwarta strefa biletowa, oznaczona literą D – zaznacza Agnieszka Smogulecka.

W strefie taryfowej D oprócz Zaniemyśla znalazły się jeszcze Jeziory Małe, Jeziory Wielkie i Łękno. W niższej strefie C znalazły się miejscowości gminy Kórnik (Biernatki, Błażejewko, Błażejewo, Dziećmierowo, Kórnik, Prusinowo, Skrzynki, Szczodrzykowo) a w strefie B – Gądki, Dachowa i Robakowo, zaś strefę A stanowi teren miasta Poznania.

To nie jedyne zmiany. Od 1 sierpnia uczniowie szkół podstawowych będą mogli za darmo podróżować autobusami linii nr 560 i 561, a także wszystkimi pojazdami komunikacji publicznej na terenie Poznania i gmin objętych porozumieniami międzygminnymi organizowanymi przez ZTM.

– Bez konieczności zakupu biletu będą mogli podróżować liniami organizowanymi przez ZTM uczniowie podstawówek nie tylko z Poznania, ale również mieszkający w innych gminach objętych porozumieniem międzygminnym, czyli Zaniemyśla i Kórnika, a także Czerwonaka, Dopiewa, Komornik, Lubonia, Mosiny, Murowanej Gośliny, Rokietnicy, Suchego Lasu, Swarzędza czy Tarnowa Podgórnego. Uprawnienie to będzie obowiązywało we wszystkich strefach taryfowych ZTM - na podstawie legitymacji szkolnej lub karty PEKA z zapisanym uprawnieniem – wyjaśnia Agnieszka Smogulecka z ZTM.

Ponadto od przyszłego czwartku zmieni się rozkład jazdy autobusów linii nr 560. W dni robocze nastąpią przesunięcia kursów z przystanku „Zaniemyśl Kościół” w kierunku Poznania – z godz. 4:54 na 5:00, z 14:32 na 14:40, a ostatni kurs realizowany będzie o 23:45. Drobne przesunięcia odjazdów zaplanowano również w soboty, niedziele i święta.

Linia nr 560:
ZANIEMYŚL/KOŚCIÓŁ – Zaniemyśl: Raczyńskiego, Poznańska – Łękno – Jeziory Małe – Jeziory Wielkie – Błażejewko – Błażejewo – Kórnik: Śremska, Armii Krajowej, Zamkowa, Poznańska – trasa ekspresowa S11 – Skrzynki – Robakowo – Gądki – Koninko – trasa S11 – Poznań: Krzywoustego – RONDO RATAJE.
Odjazdy z przystanku „Zaniemyśl/Kościół” od 1 sierpnia:
• Dni robocze – 4:15, 5:00, 5:32, 6:02, 6:50, 8:02, 10:30, 12:17, 13:32, 14:40, 15:30, 16:32, 18:02, 19:12, 20:32, 23:45.
• Soboty – 6:32, 8:15, 10:45, 13:32, 16:32, 19:32, 22:10.
• Niedziele i święta - 6:32, 10:40, 13:32, 16:32, 19:32, 22:10.

Linia nr 561:
ZANIEMYŚL/KOŚCIÓŁ – Zaniemyśl: Poznańska, Kórnicka – Łękno – Jeziory Małe – Jeziory Wielkie – Prusinowo, Biernatki – Kórnik: Armii Krajowej, Zamkowa, Poznańska – trasa S11 – Skrzynki – Robakowo – Gądki – trasa S11 – Poznań: Krzywoustego – RONDO RATAJE
• Wykonywany będzie tylko jeden kurs o godz. 7:35 w dni robocze (Jeziory Małe – 7:41, Jeziory Wielkie – 7:44, Prusinowo – 7:46, Biernatki – 7:54. Przyjazd do Kórnika o godz. 8:00, a na rondo Rataje w Poznaniu o godz. 8:32).

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.