Jędrzej Józefowicz jest zapalonym podróżnikiem. Jędrzej Józefowicz jest zapalonym podróżnikiem.

O podróżach małych i dużych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na początku marca odbył się I Zaniemyski Dzień Podróżnika. O tym, co skłoniło pomysłodawców przedsięwzięcia do jego zorganizowania oraz czy planowane są kolejne edycje opowiedział w rozmowie z Norbertem Bartkowiakiem Jędrzej Józefowicz.

Na początek może opowiedz, skąd wzięła się u Ciebie pasja do podróżowania?
Pasję do podróżowania zaszczepiła we mnie moja mama, która jest z wykształcenia geografem. Od najmłodszych lat ta niesamowita kobieta zabierała mnie na wycieczki po Polsce, a także po Europie. Nasze wakacje nigdy nie były „normalne”, przy okazji uczyła mnie, tłumaczyła wszystko od strony geograficznej, a mnie tak to ciekawiło, że pochłaniałem każde jej słowo, jak gąbka wodę. Mama posyłała mnie także na wszystkie wycieczki szkolne i organizowane dla ministrantów, gdyż należę do nich już od 14 lat w parafii św. Józefa. Podróże w dziecięcych latach tak mi się spodobały, że z biegiem lat zacząłem też zwiedzać świat sam lub ze znajomymi.
Ile krajów zwiedziłeś do tej pory?
Nie licząc Polski, będzie 20. Do najciekawszych zaliczam m.in. Turcję, Bośnię i Hercegowinę oraz Islandię. Jednak miejsce, które najbardziej zapadło w mojej pamięci to szlak św. Jakuba do Santiago de Compostela, który przeszedłem w ciągu miesiąca wraz z przyjaciółmi Romkiem i Kubą.
Skąd pomysł na zorganizowanie Dnia Podróżnika w Zaniemyślu?
Pomysł nie zrodził się z dnia na dzień. Wiele razy, podczas słuchania różnych podróżników, marzyłem o tym, by też kiedyś tak występować i opowiadać o swoich przygodach. Umożliwiła mi to pielgrzymka do Santiago de Compostela. To właśnie po niej wielu ludzi było ciekawych naszej podróży. Wraz z chłopakami występowaliśmy w różnych miejscach, m.in. podczas Festiwalu Podróżniczego, organizowanego przez średzki Klub Szalonego Podróżnika. A dlaczego w Zaniemyślu? Środa już ma swój festiwal, a Zaniemyśl jest bliski mojej rodzinie.
Czy będą kolejne edycje festiwalu w Zaniemyślu?
Mam nadzieje, że tak. Na pierwszą edycję przyszło ponad 150 osób. Nie spodziewałem się takiego odzewu. Taka frekwencja dała mi ogromnego kopa do dalszego działania i rozwijania naszego wydarzenia.
Jak oceniasz przebieg Dnia Podróżnika?
Jestem zadowolony. Chociaż miałem lekki stres, czy ktokolwiek się w ogóle na nim zjawi. Mówiłem wszystkim, że liczę maksymalnie na 10 osób, a pojawiło się o wiele więcej. Nie było idealnie, ale uważam, że jak na pierwszy raz, poszło nam bardzo dobrze.
Jakie masz plany podróżnicze na ten rok?
16 marca lecę na Ukrainę. Planuję zobaczyć Kijów, Czarnobyl i Prypeć. W lipcu i sierpniu natomiast wybieram się na kolejną pieszą wyprawę, ale na razie nie zdradzę dokąd. O tym wszystkim będę informować na swoim Instagramie: „polakwpodrozy” oraz na stronie www.polakwpodrozy.pl, którą właśnie zaczynam prowadzić.
Czy masz jakieś podróżnicze marzenie?
Chciałbym zobaczyć cały świat, to jest pewne! Jednak będę szczęśliwy, jeśli chociaż mały procent z tego dużego marzenia uda mi się zrealizować. Marzę bardzo o Peru i Grenlandii. Mam też w głowie kilka pieszych szlaków. Zobaczymy, czy któreś marzenia uda się spełnić.
Które miejsce z dotychczas odwiedzonych podobało Ci się najbardziej?
Każdy z wyjazdów ma coś w sobie, zapamiętujemy je ze względu na spotkanych ludzi, kontakt z naturą, historią czy też ze względu na jakąś sytuację, która nas spotkała. Z każdego wyjazdu przywożę masę wspomnień, każdy z nich był wyjątkowy i nie powtarzalny, jednak w moim sercu najbardziej utkwiła Toskania, Islandia i szlak. św. Jakuba do Santiago de Compostela.

Norbert

Interesuję się polskim sportem w szczególności piłką nożną i Lechem Poznań. W wolnym czasie biorę udział w zawodach biegowych. Pasjonuje mnie również historia oraz Popkultura w tym muzyka rozrywkowa lat 80-tych. W gazecie zajmuję się przede wszystkim sprawami gminnymi i sportowymi.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – n.bartkowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.