Nowe powstańcze nagrobki. Nowe powstańcze nagrobki. UG Zaniemyśl

Nowe nagrobki powstańców

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W efekcie porozumienia między wojewodą wielkopolskim a gminą Zaniemyśl, przed kilkoma dniami dokonano wymiany nagrobków dwóch miejscowych powstańców wielkopolskich, którzy zginęli w walce o niepodległość regionu, a także jednej ofiary bombardowań z 1939 roku.

Odbiór końcowy prac związanych z wymianą nagrobków powstańców wielkopolskich nastąpił w czwartek 24 sierpnia na cmentarzu parafialnym w Zaniemyślu. Usługa wykonana przez miejscową firmę „Dalia” dotyczyła miejsc pochówku Stanisława Paluszkiewicza oraz Maksymiliana Karola Koschela, którzy, jako powstańcy wielkopolscy, zginęli w walce 22 maja 1919 roku w Twardowie k. Stęszewa. Na nagrobkach, oprócz informacji o śmierci na polu chwały, umieszczony został Wielkopolski Krzyż Powstańczy.

Ponadto wymieniony został nagrobek Henryka Frąckowiaka, który zginął podczas bombardowania średzkiej cukrowni 1 września 1939 roku.

To efekt porozumienia podpisanego przez wojewodę wielkopolskiego i gminę Zaniemyśl.

Szymon

Dziennikarz z wykształcenia i z zawodu. W GPŚ odpowiada przede wszystkim za sport, ale udziela się także w innych działach. W polu jego zainteresowań znajdują się również muzyka, literatura i historia. 

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – s.hamela@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.