UM - Życzenia/Reklama

Dębno: Porzucone śmieci w lesie

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Na redakcyjną skrzynkę przyszła wiadomość od zbulwersowanego Czytelnika, który odkrył w lesie  niedaleko Dębna wysypisko śmieci. Okazało się, że takich miejsc jest więcej.

Czas, w którym cały świat musi się zmierzyć z panującą pandemią wirusa SARS-CoV-2, to z pewnością także trudny okres dla mieszkańców naszego powiatu. Piękna, słoneczna aura skusiłaby pewnie wiele osób do spacerów, ale strach przed epidemią każe zostać w domach. Niektórzy jednak, chcąc zaczerpnąć świeżego powietrza udają się do lasu, gdzie z dala od innych mogą nacieszyć oczy pięknem budzącej się do życia przyrody. Co można spotkać w lesie o tej porze? Zaczynają pojawiać się liście na drzewach, z runa leśnego wyrastają kwiaty, słychać śpiew pierwiosnków, dzięcioły wykuwają nowe dziuple. A co zobaczył nasz Czytelnik w lesie w okolicach Dębna nad Wartą? Jego wzrok przykuła sterta śmieci, których jednorodność wskazywałby, że pochodzą z warsztatu samochodowego.

Na jednym z leśnych duktów ktoś wysypał elementy tapicerki samochodowej, plastikowe deski rozdzielcze, kołpaki, szyby, uszczelki, filtry i wiele innych części do aut. Popękane i zniszczone stanowiły problem dla dotychczasowego właściciela, gdyż za utylizację takich odpadów trzeba płacić. Czy jednak wywiezienie śmieci do lasu to dobry pomysł? Oczywiście, że nie. Plastikowe odpady rozkładają się nawet przez tysiąc lat. Szklane elementy to zagrożenie pożarowe. Osoba, która w ten sposób pozbywa się śmieci, w przypadku wykrycia, może liczyć się z wysoką grzywną. Gdy jest tych śmieci znaczna ilość, wówczas kara może być dotkliwa. Kodeks przewiduje nawet 30-to dniowe pozbawienie wolności oraz karę pieniężną w wysokości do 5000 zł. Usuwanie odpadów z terenów leśnych kosztuje nawet kilkaset tysięcy złotych w skali całego kraju.

Opisanym wykroczeniem zajmuje się Komisariat Policji w Nowym Mieście nad Wartą. O prowadzonym w tej sprawie postępowaniu napiszemy w najbliższym wydaniu GPŚ.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ