Reklama GPŚ - Wolne miejsce (powiat)

Nowe Miasto: Zniżki dla rodzin wielodzietnych?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wysokie podwyżki stawek za odbiór odpadów od nowego roku nadal wywołują sporo dyskusji wśród mieszkańców. Widać to było na jeszcze ubiegłorocznej sesji rady gminy.

Na sali sesyjnej w Gminnym Ośrodku Kultury pojawiła się jedna z mieszkanek. Jak wspomniała, w gminie mieszka już ponad 20 lat i prowadzi własną działalność gospodarczą. Po wspomnianych podwyżkach otrzymała rachunek w wysokości ponad 200 zł. A to wszystko dlatego, że wspólnie z mężem wychowuje siódemkę dzieci. Mieszkanka sugerowała również, że wzorem gmin aglomeracji poznańskiej można wprowadzić stawkę ryczałtową dla rodzin wielodzietnych. Argumentowała, że jej rodzina nie wytwarza więcej śmieci niż sąsiedzi.

Sprawa była już wcześniej omawiana przez radnych na wspólnym posiedzeniu komisji. Radni nie wykluczyli wprowadzenia ulg, jednak na pewno nie stanie się to w najbliższym czasie. Wiele wskazuje na to, że temat powróci za pół roku. Wtedy to radni bliżej przyjrzą się zmianom w funkcjonowaniu systemu gospodarki odpadami. Jak zaznaczył przewodniczący Waldemar Tomaszewski, ewentualne zwolnienia mogą dotyczyć 35 dzieci z terenu gminy i będzie to koszt niecałych 10 tys. zł. Wtedy to każdy z mieszkańców miałby do zapłaty 1,20 zł więcej.

Przypomnijmy, że każdy mieszkaniec gminy od 1 stycznia 2020 r. będzie płacił miesięcznie 23,50 zł za odbiór odpadów. Jest to znacząca podwyżka, gdyż wcześniejsza opłata kształtowała się na poziomie 9 zł. Temat podwyżek wywołał sporą dyskusję wśród radnych, jednak ostatecznie podjęli oni decyzję o podwyżkach ze względu na zmianę przepisów dotyczącą gospodarowania odpadami.

Segregacja odpadów jest obowiązkowa. Jeśli któryś z mieszkańców nie będzie chciał wywiązać się z tego zadania, wówczas zapłaci 47 zł za miesiąc. Stanie się tak, jeśli przedstawiciele firmy z Jarocina zauważa brak segregowania odpadów. Wówczas taka informacja trafi wójta i będzie on zobowiązany do nałożenia kary. Ponadto od nowego roku mieszkańcy każdego gospodarstwa domowego zostali zobowiązani do wpłacania należności na indywidualny numer rachunku bankowego.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ