Nowe Miasto: Chcą lepszej jakości powietrza [wideo]

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kilku uczniów nowomiejskiej szkoły w ostatnich trzech miesiącach realizowało projekt „Mądrzy cyfrowi”. Zwrócili oni uwagę na problem dotyczący powstającego smogu w gminie.

W ramach zadania pięcioro uczniów od września poznało wiele nowych technologii i programów komputerowych. Ponadto zaznajomili się oni z wartościami, które powinny kształtować zachowania, tak by zrobić coś dla Ziemi i natury. Dzięki ekspertom z Fundacji Zielony Ślad i podejmowanym działaniom uczniowie mogli uświadomić sobie rangę problemu, jakim jest zła jakość powietrza. Dotyczy to zarówno rówieśników, rodzin jak i całej lokalnej społeczności. Podsumowaniem pracy uczniów był film opublikowany w serwisie YouTube.

Problem zanieczyszczenia powietrza w Nowym Mieście występuje już od wielu lat. W tym roku na budynku nowomiejskiej szkoły pojawił się czujnik, który wskazuje na wartości tzw. zawieszonego smogu PM 10 i PM 2,5. Podczas jednego z listopadowych wieczorów wskaźniki pokazały 496 % i 344 % normy. Nie jest to jednorazowa sytuacja. Ponadto kilka dni temu na facebookowym profilu „Lokalnie o Gminie Nowe Miasto nad Wartą” pojawił się apel jednego z mieszkańców. Znajduje się w nim m.in. wskazówka dotycząca rozpalania w piecach. – Przykładowo w piecu węglowym lepiej jest palić od góry, jeśli jest taka możliwość, gdyż często zdarza się, że wiele osób rozpala i potem zasypuje dużą ilością opału, a w takich warunkach przy niedoborze tlenu produkuje się wiele dymu oraz innych szkodliwych substancji – czytamy w opublikowanym liście na portalu społecznościowym.

Media

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ