×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Nowe Miasto: Będzie drożej niż przewidywano!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nowomiejscy radni podjęli ostateczną decyzję ws. ustalenia stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi w 2020 roku. Pierwotna propozycja okazała się nieaktualna.

Projekt uchwały zakłada, że od 1 stycznia 2020 r. każdy mieszkaniec segregujący śmieci zapłaci 20 zł na miesiąc. Dwukrotnie więcej mieli zapłacić mieszkańcy nie prowadzący segregacji. Oznaczało to wprowadzenie znaczących podwyżek w porównaniu z poprzednimi stawkami ustalonymi pod koniec 2017 r. Dodajmy, że obecnie za śmieci segregowane obecnie trzeba zapłacić 9 zł. Z kolei za odpady niesegregowane stawka jest dwa razy wyższa i wynosi 18 zł.

W wyniku przetargu na odbiór transport i zagospodarowanie odpadów z terenu gminy w terminie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2020 r. jarocińska firma ZGO-NOVA zaproponowała kwotę 1 138 268 zł. Od września 2020 r. w wyniku zmian w ustawie śmieciowej, koszty będą naliczane zupełnie inaczej. Wstępna propozycja zakłada koszty gospodarki śmieciowej od 1 września do 31 grudnia 2020 r. w kwocie 569 134 zł. Jednak według założeń sekretarz Honoraty Nowackiej, te koszty mogą zdecydowanie wzrosnąć nawet o ponad 400 tys. zł. Bardziej realna jest w tym momencie kwota 945 tys. zł. Dodatkowo trzeba też doliczyć 201 tys. za obsługę administracyjną.

Od września 2020 r. zwiększy się częstotliwość odbioru odpadów. Co prawda selektywne będą nadal odbierane raz na miesiąc. W kolejnych miesiącach już w 2021 r. odpady zmieszane i zielone będą częściej odbierane od kwietnia do października. W zabudowie wielorodzinnej będzie to raz na tydzień, z kolei w tej jednorodzinnej – dwa razy w miesiącu. Wzrost kosztów za śmieci będzie też spowodowany budową Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Jego budowa wstępnie miała kosztować nawet 1,5 mln. Ostatecznie powstanie okrojona wersja. A to oznacza, że zmniejszą się też koszty jego budowy. Tym razem w grę wchodzi kwota 740 tys. zł.

Gmina próbowała pozyskać dofinansowanie na budowę PSZOK-u, jednak nieskutecznie. Radni rozważali możliwość budowy takiego obiektu w dwa lub pięć lat. W pierwszej wersji roczny koszt wyniósłby 370 tys. zł. W tej drugiej – 148 tys. zł. Pierwotne podwyżki stawek (20 zł za odpady segregowane i 40 zł za niesegregowane) nie uwzględniały kosztów budowy PSZOK-u. Gmina będzie próbowała pozyskać dofinansowanie na budowę takiego punktu. Jednak w tym momencie nie ma żadnej gwarancji, że kiedykolwiek do budżetu wpłynie jakieś dofinansowanie.

Według danych z urzędu gminy, znaczna część mieszkańców segreguje śmieci. A dokładnie czyni to 7 913 osób. Z kolei od 330 osób odbierane są jedynie odpady zmieszane. W przeliczeniu na jednego mieszkańca koszt budowy PSZOK-u wyniesie 89 zł. Jeśli inwestycja będzie rozłożona na dwa lata, koszt od mieszkańca wyniesie 3,50 zł za miesiąc. Po burzliwych dyskusjach radnych na komisjach ustalono, że ostateczne stawki będą nieco wyższe niż pierwotnie proponowane. Ostatecznie, od 1 stycznia 2020 r. za śmieci segregowane każda osoba zapłaci 23,50 zł. Z kolei za zmieszane odpady będzie obowiązywała stawka 47 zł od osoby.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

1 komentarz

  • Link do komentarza Zażenowany Zażenowany 07 listopad 2019

    Nieudacznicy z gminy nowe miasto znowu zawiedli. Tak powinien brzmieć nagłówek tego artykułu. Wójt sam nic nie robi poza drenowaniem publicznych pieniędzy, wziął sobie zastępce który robi niewiele więcej poza dobrą miną do złej gry. 4os rodzina 97zł za wywóz śmieci co miesiąc!. I stwierdzenie wójta macie 500+ to was stać. (masakra, mniej niż 0) Co podrożało w takim stopniu żeby koszt wywozu odpadów wzrósł ponad 100%? Przecież nie paliwo, wysokość wynagrodzeń dla pracowników też nie wzrósł o 100% nawet nie o 10%, częściej będą zielone wywozić? po co? do tej pory było źle? Co to jest za obsługa administracyjna która kosztuje 201tys. zł Która Pani w biurze otrzymuje za stawianie stempelków wynagrodzenie w takiej kwocie? Kiedyś do przetargów o odbiór odpadów startowała firma ZYS ze Środy Wlkp teraz już nawet ofert nie składają bo wiedzą że te przetargi to śmieciowa fikcja. Dlaczego to musi tyle kosztować, koszt utylizacji powinien być w cenie produktu byłoby przynajmniej sprawiedliwie im więcej ktoś śmieciowych produktów kupuje tym więcej za nie płaci. Bogacą się bogaci a biedni za śmieci płacą.

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.