Boguszyn: Strażacy sprzątali Fot: OSP Boguszyn

Boguszyn: Strażacy sprzątali

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Strażacy z OSP Boguszyn w ostatnich tygodniach pracowali nad uporządkowaniem terenu przy bramie, która jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem miejscowości.

Wspomniana brama została postawiona przez podpułkownika Ludwika Sczanieckiego i stanowi pomnik poległych w 1831 roku. Druhowie z OSP Boguszyn zajęli się porządkowaniem tego terenu. Łącznie wszystkie prace społeczne zajęły 20 godzin w ciągu 5 dni. To nie pierwsza taka inicjatywa strażaków-ochotników. W tym roku uporządkowali oni też cmentarz ewangelicki w Boguszynku.

Warto wspomnieć, że Boguszyn należał do rodziny Sczanieckich od 1753 r. Wtedy zakupił ją Michał Szczaniecki, a w rękach tej rodziny majątek pozostał do 1878 r. W Boguszynie urodził się wspomniany Ludwik Sczaniecki , adiutant i przyjaciele generała Jana Henryka Dąbrowskiego. To właśnie Szczaniecki stał się wykonawcą testamentu Dąbrowskiego. Rodzina Sczanieckich wybudowała w Boguszynie w latach 40-tych XIX w. neogotycki dwór piętrowy z niską wieżą i ośmiobocznymi narożnikami zwieńczonymi krenelażem. W pobliskim parku zachowała się brama wjazdowa wzniesiona między 1865 i 1878 r. Z boku bramy od strony stawu na umieszczonej płycie widnieje napis „Poległym 1831”. To rok powstania listopadowego, w którym brał udział również wspomniany Sczaniecki. Ostatnie lata życia podpułkownik spędził w pobliskim Brzóstkowie (obecnie miejscowość w powiecie jarocińskim). Sczaniecki zmarł w Paryżu w 1854 r. i spoczął w rodzinnym grobowcu w kościele św. Jana Chrzciciela w Brzóstkowie.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.