Reklama GPŚ - Wolne miejsce (powiat)
Obecnie przy przeprawie straszy poprzedni prom Obecnie przy przeprawie straszy poprzedni prom Fot. Radosław Jagieła

Dębno: Prom ruszy z opóźnieniem

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przeprawa promowa w Dębnie nad Wartą wznowi swoje kursowanie najwcześniej na przełomie sierpnia i września. Nowy prom nadal jest w budowie.

Temat nieustannie budzi spore emocje wśród mieszkańców sołectw położonych po obu stronach rzeki. Przypomnijmy, że na sesji absolutoryjnej rady gminy Nowe Miasto, która odbyła się 25 czerwca, głos w tej sprawie zabrała radna powiatowa Agnieszka Król. Wówczas wiele wskazywało na to, że prom uda się ponownie uruchomić przed 15 sierpnia. Teraz okazuje się, że jednak tak nie będzie. - Zgodnie z informacjami od firmy, która buduje nowy prom, jego dostarczenie nastąpi z końcem sierpnia lub początkiem września – mówi Paulina Piątek ze Starostwa Powiatowego.

Przypomnijmy, że koszt leasingu promu to ok. 480 tys. zł. Do tego dochodzą koszty związane z funkcjonowaniem przeprawy. Jest to ok. 14 tys. zł miesięcznie. Znajduje się w nim koszt obsługi pracownika obsługującego prom. Finansowego wsparcia dla działania promu odmówiły władze powiatów wrzesińskiego i jarocińskiego, a także gminy Żerków. Jest wstępna deklaracja ze stron gmin Nowe Miasto i Miłosław (która ma przekazywać 2 tys. zł miesięcznie). Wiadomo, że gmina Krzykosy na ten cel każdego miesiąca będzie przekazywać 500 zł.

Umowa na leasing promu została zawarta między spółką Lider Usług Komunalno-Samorządowych w Środzie i Europejskim Funduszem Leasingowym. Wykonawcą promu jest firma SPAW-CON z Gorzowa Wielkopolskiego. W ramach umowy zawarto wykonanie konstrukcji promu złożonej z dwóch pływaków wraz z konserwacją i malowaniem powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych, a także konstrukcji klap wjazdowych z konserwacją i malowaniem i wyposażenia pokładowego.

Zakres umowy obejmuje również: montaż pływaków kadłuba promu w całość, wyposażenia pokładowego (relingi, pokładówka, elementy urządzenia przeciągowego, urządzenia kotwiczne, wyposażenie nawigacyjne), a także transport pływaków do miejsca wodowania, wodowanie kadłuba promu, montaż lin manewrowych i wykonanie wszystkich innych czynności niezbędnych do uruchomienia przeprawy promowej na Warcie (przeprawa międzybrzegowa w Dębnie).

Istotne będzie też dostosowanie elementów istniejącego urządzenia przeciągowego, górnolinowego w miejscu przeprawy promowej na Warcie do sił określonych dla parametrów eksploatacyjnych nowego promu i przeprowadzenie fachowego nadzoru obejmującego cały proces budowy, transportu i wodowania promu oraz montaż urządzenia przeciągowego.

 

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ