×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Nowe Miasto: Tłumy przywitały Matkę Bożą [zdjęcia]

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Mieszkańcy Nowego Miasta licznie stawili się na rynku, aby powitać kopię Jasnogórskiego Obrazu, który dotarł do tutejszej parafii w niedzielę 14 lipca.

Oczekiwanie na przyjazd wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej było nieco dłuższe niż to pierwotnie zakładano. Obraz w asyście parady motocyklistów i strażaków ochotników dotarł na nowomiejski rynek o 17.50, czyli 20 minut później niż to zawarto w programie. Wcześniej przez jedną dobę obraz znajdował się w parafii pw. św. Katarzyny w Solcu. Podczas krótkiej uroczystości na rynku proboszcz tej parafii, ks. kan. Kazimierz Tomalik uroczyście przekazał ewangeliarz w ręce proboszcza nowomiejskiej parafii pw. Świętej Trójcy, ks. Stanisława Tomalik. Obraz został również uroczyście przywitany przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

W krótkiej procesji z nowomiejskiego rynku do pobliskiego kościoła obraz czterokrotnie był niesiony przez inne delegacje. Na początku na swoje barki wzięli go mężczyźni. Pierwsza zmiana nastąpiła na początku ul. Kościelnej, kiedy to wizerunek przejęła delegacja kobiet. Przy wejściu na teren kościoła przez kilkanaście metrów obraz nieśli przedstawiciele młodzieży. Do kościoła obraz został wprowadzony przez miejscowych strażaków ochotników, a po jego uroczystym powitaniu rozpoczęła się msza święta, podczas której homilię wygłosił abp Gądecki. Warto wspomnieć, że wprowadzenie obrazu uwieczniono na licznych zdjęciach przez kilku fotografów, a wizerunki uczestników publikowano na specjalnych tablicach przy kościele. To praktyka stosowana w każdej z parafii, którą nawiedza jasnogórski obraz. Za 3 zł można było nabyć takie pamiątkowe zdjęcie.

Przez całą dobę trwało czuwanie przy obrazie, a o godzinach 09:00, 11:00 i 16:00 odprawione msze święte. Z nowomiejskiej parafii, obraz został przetransportowany w poniedziałek do Mieszkowa. Dzień później, we wtorek 16 lipca trafił do parafii w Dębnie. W kolejnych dniach był witany kolejno przez parafian z dekanatu nowomiejskiego z Radlina, Cielczy, Kolniczek i Chociczy.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.