Garby: Społecznicy zasłużyli na wyróżnienia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tradycji stało się zadość. Tym razem podczas spotkania noworocznego wręczono dwie statuetki „Zasłużony dla gminy Krzykosy”. Zostało ono zorganizowane we wtorek 14 stycznia Wiejskim Domu Kultury w Garbach.

Pierwszą statuetką pośmiertnie wyróżniono Franciszkę Tomczak. Wieloletnia działaczka urodziła się 18 lutego 1904 roku. 23 lata później wspólnie ze swoim mężem (kierownikiem szkoły podstawowej) przeprowadza się do Pięczkowa. W czasie okupacji hitlerowskiej prowadziła tajne nauczanie. Z jej pasji zrodził się Zespół Pieśni i Tańca Tośtoki założony w 1945 roku. Po trzydziestu latach działalności zespół Tośtoki był czterokrotnie jednym z głównych wykonawców części artystycznej na dożynkach krajowych w Warszawie. W 1959 roku Franciszka Tomczak założyła Koło Gospodyń Wiejskich w Pięczkowie. Jej działalność została zauważana i wyróżniona medalem im. Oskara Kolberga, a także srebrnym i złotym krzyżem zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pani Franciszka zmarła w 1989 roku i jest pochowana na cmentarzu junikowskim.

Druga z nagród trafiła do Ochotniczej Straży Pożarnej w Pięczkowie. Jednostka powstała w 1932 roku, a jej założycielem był Franciszek Ratajczak. W 1957 roku zakupiono sztandar strażacki, a w latach siedemdziesiątych rozpoczęto budowę Domu Strażaka wraz z remizą. Ostatecznie zostaje on oddany do użytku w 1979 roku. Przez cały czas jednostka prowadzi swoją podstawową działalność statutową, biorąc udział w szeregu akcji gaśniczych i przeciwpowodziowych. W 1995 roku jednostka zostaje włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Posiada na wyposażeniu m.in. samochód bojowy i łódź płaskodenną z silnikiem. Z kolei w 2015 roku zostaje oddana do użytku nowa remiza z zapleczem socjalnym. OSP Pięczkowo czynnie uczestniczy w życiu sołectwa i parafii, współpracuje z radą sołecką. Strażacy są obecni na uroczystościach państwowych, a także podczas wielu działań mających na celu integrację społeczeństwa.

W środę 22 stycznia w Zespole Szkół w Pięczkowie odbyło się Wielkie Dyktando Ortograficzne. Do rywalizacji przystąpiły łącznie 24 osoby. Podczas spotkania noworocznego wyróżniono też Andrzeja Łopatkę (za bezinteresowną działalność na rzecz społeczności lokalnej oraz owocną współpracę z lokalnymi zespołami folklorystycznymi), Barbarę Bojarczuk z firmy Decora (za pomoc oraz wsparcie finansowe i materialne Ochotniczej Straży Pożarnej w Miąskowie, Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Gminy Krzykosy „Najlepiej Razem” (za działalność za rzecz pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób, a w szczególności za udzielanie pomocy finansowej z „Banku Żywności” i Stowarzyszeniu Nowa Inicjatywa (za kreatywną działalność społeczną na rzecz rozwoju Sołectwa Pięczkowo, a w szczególności za podjęcie inicjatywy miesięcznika „Nasza Wieś Pięczkowo”).

Poprzedni laureaci

2007 – Chór Głos znad Warty i pośmiertnie Stanisław Tomczak (prezes zarządu gminnego OSP w Krzykosach)
2008 – Piotr Stachowiak (wieloletni sołtys Młodzikówka) i pośmiertnie Czesław Włodarczyk (dyrektor szkoły w Czarnotkach)
2009 – Andrzej Paczkowski (prezes Wielkiego Towarzystwa Tenisowego w Solcu) i pośmiertnie Leon Grzelka (były wójt gminy i działacz w chórze Głos znad Warty)
2010 – Czesława Zięty (wieloletnia sołtys Pięczkowa)
2011 – Irena Gorzelańczyk (inicjatorka Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Krzykosach)
2012 – Kazimierz Trzeciak (dyrygent chóru Głos znad Warty)
2013 – Ks. kan. Franciszek Bortnowski (były proboszcz parafii w Solcu, inicjator budowy kościoła w Sulęcinku)
2015 – Bronisław Zając (założyciel OSP w Murzynowie Leśnym)
2017 – Czesław Kasperski (były naczelnik i wójt gminy Krzykosy)
2018 – Irena Narolska (działaczka społeczna w Sulęcinku), pośmiertnie Wiesław Zając (były przewodniczący rady gminy)

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ