Wydrukuj tę stronę

Sulęcinek: Więcej chorych na cukrzycę

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Fundacja Dwóch Serc w Sulęcinku zorganizowała wykład, który prowadził doktor Andrzej Paciorkowski. Opowiadał on o otyłości, stanie przedcukrzycowym i cukrzycy.

Osoby z nadwagą lub otyłością są najbardziej narażone na cukrzycę. Obecnie w Polsce choruje już około 2 miliony osób. Do tego należy jeszcze dodać osoby, które nie wiedzą, że na nią chorują. Taki wzrost zachorowań ma wiele przyczyn. Jedną z nich jest styl życia. Jak mówił Andrzej Paciorkowski, mamy złe nawyki żywieniowe, ograniczamy do minimum aktywność fizyczną, palimy papierosy i nadużywamy alkoholu, dlatego „dorabiamy się” nadwagi i otyłości.

Jeśli w najbliższej rodzinie zdarzały się przypadki zachorowań, wtedy automatycznie zwiększa się ryzyko, że możemy powiększyć armię osób ze "zbyt słodką krwią". Należy regularnie wykonywać badania i być czujnym. Ważne jest też, aby zwracać uwagę czy odczuwamy następujące objawy, takie jak: duże pragnienie, częste oddawanie moczu, spory apetyt, utrata wagi, osłabienie i senność.

Jak dodawał Paciorkowski, aby wyrwać się spod szponów cukrzycy musimy do swojego trybu życia wprowadzić więcej aktywności. Wskazane są częste spacery, treningi czy jazdy rowerem. Do tego warto też do jadłospisu wprowadzić więcej warzyw, owoców i chudych mięs. Zamiast picia soków lepiej jest też pić wodę źródlaną. Istotne jest też sprawdzanie i regulacja masy ciała. Ważne jest też edukowanie i przekazywanie tej wiedzy dzieciom od najmłodszych lat. Przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowań na cukrzycę.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.