×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Krzykosy: To było kapuściane świętowanie! [GALERIA ZDJĘĆ] Fot. Anna Andrzejewska

Krzykosy: To było kapuściane świętowanie! [GALERIA ZDJĘĆ]

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W minioną niedzielę w Krzykosach po raz pierwszy odbył się Festiwal Kapusty. Podczas wydarzenia przeprowadzono konkurs kiszenia kapusty. Były też inne atrakcje, m.in. konkurencje z kapustą, występy, degustacje i skansen.

Organizatorami całego przedsięwzięcia, które miało swoje miejsce przy Amfiteatrze w Krzykosach byli: Stowarzyszenie „Krzykosianki”, Stowarzyszenie „Kapela i My” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Krzykosach. Impreza tradycyjnie rozpoczęła się od powitania zaproszonych gości.

Później odbył się konkurs kiszenia kapusty, w którym wzięło udział aż 14 zespołów z całego powiatu średzkiego: KGW Zielniczki, KGW Czarne Piątkowo, Sołectwo Sulęcin, KGW Od Nowa Sulęcinek, Sympatycy z Zaniemyśla, KGW Murzynowo Leśne, Sołectwo Młodzikowo, Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Brodowianki, KGW Borowo, KGW Chwałkowo Kościelne, Sołectwo Krzykosy, Sołectwo Pięczkowo, KGW Pięczkowo oraz Ekipa Antka. Rywalizacja polegała na tym, że każda drużyna otrzymywała 20 kg kapusty, z którego trzeba było wycisnąć jak najwięcej soku. Było więc tradycyjne udeptywanie nogami, ugniatanie rękoma oraz za pomocą różnych narzędzi. Pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Murzynowa Leśnego, któremu udało się wycisnąć 9,9 litra. Drugie miejsce zajęło Sołectwo Młodzikowo (8,8 l), a trzecie Sołectwo Krzykosy (8,6 l).

Oprócz tego odbyły się też inne konkurencje: rzutki (I miejsce zdobył Bogdan Sobierajski), piramida z kapusty (I miejsce – KGW Chwałkowo) oraz gołąbki, gdzie trzeba było zebrać jak największą ilość liści kapusty stożkowej na tzw. „gołąbki” (wygrała Emilia Zys z Brodowa). Ponadto w trakcie festiwalu było wiele innych atrakcji: można było odwiedzić skansen oraz degustować potrawy z kapusty i nalewki własnej roboty. Odbyła się też prezentacja kiszenia kapusty w średniowieczu. Na scenie wystąpiły przedszkolaki „Leśna Kraina” z Krzykos, wokaliści z GOK, kapela „Emilia” oraz kapela „Szczuny z Sulęcinka”.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.