Od sierpnia mieszkańcy gminy Krzykosy płacą więcej za wywóz śmieci Od sierpnia mieszkańcy gminy Krzykosy płacą więcej za wywóz śmieci Fot. Radosław Jagieła

Krzykosy: Czas na śmieciową podwyżkę

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od czwartku na terenie gminy Krzykosy obowiązują zmienione stawki za wywóz odpadów. To konsekwencja przeprowadzonego kilka miesięcy temu przetargu.

Przypomnijmy, że uchwałę dotyczącą podwyżek podjęli radni na nadzwyczajnej sesji, która odbyła się ponad miesiąc temu, a dokładnie 26 czerwca. Radni zdecydowali wtedy, że od gospodarstwa jednoosobowego będzie pobierana miesięczna opłata w wysokości 20 zł. Jeżeli na danej posesji mieszkają dwie osoby, zapłacą 40 zł. A jeśli trzy osoby to opłata wyniesie 60 zł. Podane stawki dotyczą zbierania śmieci w sposób selektywny, czyli ich segregowania. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli osoby mieszkające w gospodarstwach domowych nie zdecydują się na segregację. Wtedy zapłacą odpowiednio 40 zł (jedna osoba), 80 zł (dwie osoby) i 120 zł (trzy osoby).

– Z przeprowadzonej analizy wynika, że w celu zapewnienia wystarczających środków finansowych w roku 2019, konieczne jest zwiększenie wysokości stawki opłat za odpady komunalne. Ponadto należy zaznaczyć, że duże zróżnicowania i zwiększenie stawki w przypadku odpadów zbieranych nieselektywnie ma być motywujące i stanowić zachętę do podjęcia trudu segregacji odpadów przez mieszkańców – czytamy w uchwale zmieniającej stawki za gospodarowanie odpadami.

Jest to już druga podwyżka za wywóz odpadów w ciągu kilku miesięcy. Poprzednio stawki były zmieniane na sesji w dniu 27 listopada. Dla osób segregujących śmieci ustalono stawki na poziomie 20 zł (jedna osoba w gospodarstwie domowym), 27 zł (dwie osoby) i 35 zł (trzy osoby). Wobec osób, które nie zdecydowały się na segregację, stawki ustalono odpowiednio na 40 zł (jedna osoba w gospodarstwie domowym), 54 zł (dwie osoby) i 70 zł (trzy osoby).

Podwyżki za wywóz śmieci są spowodowane wynikiem postępowania przetargowego na odbiór odpadów. Przypomnijmy, że pierwszy z przetargów, który odbył się w maju nie zakończył się pomyślnie i nastąpiło jego unieważnienie. Wtedy do urzędu wpłynęły trzy oferty: FB Serwis z Warszawy (2 850 992 zł), PUK Artur Zys z Pławiec (2 980 800 zł) i ZGO-NOVA z Jarocina (3 040 628 zł). Pierwotnie gmina na cel miała zarezerwowane 1 100 000 zł, dlatego ostatecznie nastąpiło rozpisanie drugiego przetargu, który został przeprowadzony jeszcze w maju.

Do drugiego postępowania przetargowego ponownie stanęły trzy firmy, jednak tym razem oferty znacząco różniły się od tych wcześniejszych. Najkorzystniejszą z nich złożyła firma FB Serwis z Warszawy (1 450 224 zł). Inne propozycje należały do: ZGO-NOVA z Jarocina (1 480 687 zł) i PUK Artur Zys z Pławiec (1 490 400 zł). Najtańsza oferta nadal przekraczała 350 tys. zł, jednak wójt Andrzej Janicki postanowił zwiększyć w budżecie planowaną kwotę na to zadanie. To oznacza, że śmieci będzie odbierać firma, która złożyła najkorzystniejszą propozycję, czyli FB Serwis z Warszawy. Nie jest to pierwsza gmina w powiecie średzkim, w której firma realizuje swoje usługi. Przedsiębiorstwo zajmuje się również wywozem odpadów na terenie gminy Dominowo.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ