Koszty odbioru odpadów rosną z roku na rok. Obniżyć je można np. segregując śmieci. Koszty odbioru odpadów rosną z roku na rok. Obniżyć je można np. segregując śmieci.

Krzykosy: Śmieciowa podwyżka

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Szykują się horrendalne podwyżki opłat za wywóz śmieci. Wszystko przez rosnące koszty wywozu odpadów. Szczególnie więcej zapłacą mieszkańcy, którzy nie zdecydowali się na segregację odpadów.

Obecnie w gminie obowiązuje następujące stawki dla mieszkańców segregują śmieci: 35 zł od gospodarstwa domowego składającego się z trzech i więcej osób, 27 zł od gospodarstwa domowego składającego się z dwóch osób, 20 zł od jednoosobowego gospodarstwa domowego. Zaś ci, którzy nie zdecydowali się na selektywną zbiórkę płacą odpowiednio: 70 zł, 54 zł i 40 zł. Nowa propozycja przewodniczącego rady gminy Krzysztofa Jankowiaka z znaczący sposób zwiększa te kwoty. I tak: gospodarstwo domowe minimum trzyosobowe może od 1 sierpnia zapłacić 60 zł (wzrost o 25 zł), dwuosobowe gospodarstwo to 40 zł (wzrost o 13 zł). Bez zmian ma pozostać stawka dla gospodarstw jednoosobowych.

Jeszcze większe podwyżki szykują się dla wszystkich wrzucających śmieci tylko do jednego kubła. Tam wzrost ma wynieść 50 zł (!) do 120 zł od gospodarstwa domowego składającego się z trzech i więcej osób. Dwuosobowa rodzina niesegregująca śmieci zapłaci 80 zł czyli o 26 zł więcej. Propozycje te będą dyskutowane na specjalnej sesji, którą zwołano na środę 26 czerwca.

Skąd tak wysoka podwyżka? Odpowiedź na to pytanie przynosi uzasadnienie do projektu uchwały. Mówiąc wprost to coraz wyższe koszty funkcjonowania systemu oraz niesegregowanie odpadów przez mieszkańców: Przy obowiązujących obecnie stawkach opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wpływy z opłat nie wystarczą na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu w 2019 r.

W związku z powyższym w celu ustalenia wysokości stawki na takim poziomie, który pozwoli na osiągnięcie wpływów w wysokości pozwalającej pokryć koszty funkcjonowania systemu na terenie Gminy Krzykosy, dokonano analizy aktualnych i prognozowanych kosztów. Przy ustalaniu stawek Rada Gminy Krzykosy kierowała się założeniem, iż docelowo wszyscy mieszkańcy gminy będą segregować odpady komunalne. Wynika to z faktu, iż ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach narzuca na gminy obowiązek osiągania odpowiednich, w kolejnych latach wyższych poziomów recyklingu. Dlatego należy dokonać wszelkich starań, aby mieszkańcy gminy gromadzili odpady w sposób selektywny. Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż gromadzenie odpadów komunalnych w sposób selektywny zmniejsza koszty ich składowania i przetwarzania.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że w celu zapewnienia wystarczających środków finansowych w roku 2019, konieczne jest zwiększenie wysokości stawki opłat za odpady komunalne. Ponadto należy zaznaczyć, że duże zróżnicowania i zwiększenie stawki w przypadku odpadów zbieranych nieselektywnie ma być motywujące i stanowić zachętę do podjęcia trudu segregacji odpadów przez mieszkańców – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Przypomnijmy, że w roku 2018 koszty funkcjonowania systemu wyniosły 585 837,30 zł. Wpłat dokonano na kwotę 473 162,01 zł. Zatem zaległości wyniosły 50 401,94 zł. System nie bilansował się już w zeszłym roku.

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

3 komentarzy

 • Link do komentarza Michal Michal 27 czerwiec 2019

  Wszystko pięknie na papierze, tylko praktyka mija się znaczącym krokiem, ja zaczął bym od firmy nie rzetelnej, mającej płatnika w du...., to dzięki nam maja pracę, sam byłem swiatkiem, jak z mojego domu zabierali śmieci posegregowane wszystkie do jednej smieciarki, było by w tym nic dziwnego jak by panowie nie włączyli zgniatarki, Masakra. Inna historia panowie zapomnieli, o smieciach, bo jak się później okazało były za późno wystawione 7.10, monitorin nagrał jak panowie mijają moja posesję o 6.50.zenada. I to wszystko raz w miesiącu za takie pieniądze.

  Raportuj
 • Link do komentarza On On 27 czerwiec 2019

  To zatem zaległość która nie była opłacona to będzie w tej podwyżce???? śmieszne

  Raportuj
 • Link do komentarza Elka Elka 27 czerwiec 2019

  Najpierw to niech odbierają wszystkie śmieci . Nie dość że panują upały to panowie od "Zysa" wybierają sobie co i komu dziś zabierzemy. Jadą kiedy chcą biorą co chcą o ile wogóle a ty płać za nie wykonaną usługę. A dzwoniąc do firmy miła pani mowi ze zaraz oddzwoni po czym cisza nie dzwoni i następnych połączeń już nie odbiera ???

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.