Obchody dwusetnej rocznicy śmierci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego Obchody dwusetnej rocznicy śmierci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego Fotorealizacje

Pamiętają o Dąbrowskim

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W niedzielę upamiętniono dwusetną rocznicę śmierci twórcy Legionów Polskich we Włoszech – gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.

Obchody w Winnej Górze rozpoczęły się Mszą Św., której przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. Po mszy złożono kwiaty przy sarkofagu generała i udano się do przypałacowego parku. Tam odbyła się część artystyczna i festyn. m.in. z udziałem rekonstruktorów, którzy zaprezentowali wygląd i umiejętności wojska z epoki napoleońskiej.

Trzeba wiedzieć, że bohater naszego hymnu dostał tę wieś w 1807 roku z nadania Napoleona. Była to rekompensata za utracone majątki Pierzchowiec i Żórawnik, które Dąbrowski sprzedał aby uzyskać środki na tworzenie legionów. W Winnej Górze generał spędził dziesięć ostatnich lat swego życia. Tam też zmarł i został pochowany w kaplicy w miejscowym kościele.

W związku z rocznicą w Galerii Miejskiej otwarto wystawę poświęconą Generałowi. Wystawę można zwiedzać do 24 czerwca. Warto wejść i zobaczyć pamiątki po Generale, m.in. piękne listy do żony.

 

Fot. Fotorealizacje

Galeria

Mariusz

Z wykształcenia inżynier, z zamiłowania dziennikarz wierzący w ideę darmowego dostępu do informacji, wolnych mediów i wolnego oprogramowania. Pasjonat technologii, ekologii i motoryzacji, zwłaszcza tej włoskiej.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – redakcja@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.