Nowe osiedla powstają m.in. w okolicach ul. Strzeleckiej. Nowe osiedla powstają m.in. w okolicach ul. Strzeleckiej. fot. Kamera Projekt

Średzianie częściej na swoim

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Statystyki pokazują, że od lat nie prowadzono w naszym powiecie tak wielu inwestycji budowlanych jak obecnie. W 2017 roku Starostwo Powiatowe wydało aż 1 186 pozwoleń na budowę lokali mieszkalnych. Jakie „cztery kąty” średzianie wybierają najczęściej i ile muszą za nie zapłacić?

Budownictwo mieszkaniowe w naszym powiecie przeżywa niesamowity boom. Liczne nowe osiedla i domy powstają w Środzie, Brodowie, Sulęcinku czy Dominowie. Deweloperzy sprzedają nawet lokale, których budowa się jeszcze nie rozpoczęła, a zainteresowanie jest olbrzymie.
Rok 2017, porównując z latami poprzednimi, jest rekordowy w zakresie wydawanych przez Wydział Budownictwa i Dróg pozwoleń na budowę – ich liczba wyniosła aż 1 186. Zdecydowana większość tegorocznych inwestycji realizowanych jest w samej Środzie.
Dla porównania, w całym 2016 roku starostwo wydało 922 pozwolenia na powstanie lokali mieszkalnych. Już wtedy ta liczba wskazywała na rozpoczynające się silne zainteresowanie budowlane. Warto także spojrzeć na lata wcześniejsze, kiedy inwestycje w zakresie budownictwa mieszkaniowego realizowane były w znacznie mniejszym zakresie. W 2011 w całym powiecie średzkim wydano pozwolenia na budowę 518 lokali mieszkalnych, w 2012 – 365, w 2013 – 202, w 2014 – 369, a w 2015 – 495.

Dlaczego akurat w Środzie?
Środa wydaje się bardzo atrakcyjnym miastem dla firm deweloperskich, które potwierdzają, że jest tutaj popyt na nowe mieszkania.
– Inwestycje w Środzie prowadzimy od 2012 roku. Podjęcie decyzji o budowie właśnie w tym mieście podyktowane było niszą na rynku budowlanym, a co za tym idzie, dużym zapotrzebowaniem na mieszkania – tłumaczy decyzję wyboru Środy na miejsce inwestycji Magdalena Pawlęga, zastępca kierownika projektu z Everest Development. –Łącznie wybudowaliśmy w Środzie już prawie 400 lokali mieszkalnych. Aktualnie kończymy realizację czwartego etapu inwestycji zlokalizowanej przy ul. Strzeleckiej, czyli osiedla Kwiatowy Zakątek, gdzie znajdują się 174 lokale mieszkalne. W naszej ofercie aktualnie znaleźć można mieszkania dwu- oraz trzypokojowe o metrażu 38-60 m2. Ceny naszych mieszkań kształtują się na poziomie 3150 zł netto/m2 – opowiada o ofercie firmy M. Pawlęga.
– Środa jest bardzo atrakcyjnym miastem ze względu na położenie blisko Poznania oraz dobre połączenie z innymi miejscowościami – tłumaczy również Konrad Sobczyński z biura nieruchomości Nawra&Morgan. – Ceny mieszkań w Poznaniu, Swarzędzu czy choćby Kórniku są znacznie wyższe niż w Środzie. Dlatego do naszego miasta sprowadza się wiele osób z całej Wielkopolski i nie tylko – dodaje.

Czego szukają średzianie?
Na co stawiają średzianie: przestronne i luksusowe lokale czy raczej mniejsze i tańsze?
– Zauważyliśmy, że od kilku lat rynek nieruchomości w Środzie zaczął się prężnie rozwijać, a ceny na przestrzeni ostatnich 5 lat poszybowały w górę. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o metrażu około 50 m2, które kupują najczęściej młode pary, oraz mieszkania większe, 60-70 m2, które nabywają klienci po 30. roku życia, posiadający dzieci – opisuje preferencje średzian Łukasz Waraczewski z Biura Obrotu Nieruchomościami CREDO. – Z racji tego, że w centrum miasta nie ma wolnych działek, lokalizacje, w jakich obecnie trwają duże inwestycje, to obrzeża, m.in. ul. Lotnicza czy osiedle Morena na ulicy Nagietkowej. Ceny, w zależności od lokalizacji i metrażu, oscylują w granicach 3200-3600 zł za m2 – przedstawia dostępne aktualnie lokale mieszkaniowe Ł. Waraczewski.

Bogacimy się?
Skąd ten nagły przypływ gotówki wśród średzian? Czy nasze społeczeństwo aż tak wzbogaciło się na przestrzeni kilku lat?
– Na wzrost zainteresowania kupnem mieszkań miało wpływ kilka czynników, m.in. powstawanie nowych inwestycji miejscowych deweloperów, którzy dostosowali produkt do oczekiwań nabywców, wzrost płac oraz duże ułatwienia w uzyskiwaniu kredytów (chodzi tu głównie o kredyty MDM) – tłumaczy Ł. Waraczewski z CREDO.
– Wiele inwestycji budowlanych na naszym terenie jest świadectwem rozwoju naszego miasta – mówi K. Sobczyński, który jest także przewodniczącym Komisji Infrastruktury przy Radzie Miasta. Dodatkowo w obrębie powiatu wciąż powstają i rozwijają się przedsiębiorstwa dające mieszkańcom stabilne zatrudnienie, a gmina i powiat zapewniają wsparcie dla młodych rodzin.
Dlatego coraz częściej zamieniamy wynajmowane mieszkania na te własne. Jeśli tylko posiadamy odpowiednią zdolność kredytową, nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem wymarzonego własnego „kąta”.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.