Być może to nasz ostatni przedłużony o godzinę weekend. Być może to nasz ostatni przedłużony o godzinę weekend. MM

Pośpimy dłużej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Za kilka dni nastąpi kolejna zmiana czasu ? tym razem z letniego na zimowy. Może się jednak okazać, że po raz ostatni korzystamy z przywileju, który pozwala nam podczas jednej nocy w roku spać o godzinę dłużej.

W naszym kraju zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w okresie międzywojennym. Później funkcjonowała ona jeszcze w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecne zmienianie czasu towarzyszy nam natomiast nieprzerwanie od 1977 roku. I tu nie obyło się jednak bez drobnych modyfikacji: do 1995 r. czas letni w Polsce był zmieniany na zimowy w ostatnią niedzielę września, a od 18 lat czas zimowy wprowadzamy tak samo jak w innych krajach, czyli w ostatni weekend października.
W tym roku zmiana czasu nastąpi w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października. Wtedy godzina 2:00 stanie się godziną 3:00.
Skąd w ogóle pojawił się pomysł na zmianę czasu? Kiedyś było to podyktowane względami ekonomicznymi i chęcią maksymalnego wykorzystania światła dziennego. Według różnych źródeł pozwala to zaoszczędzić od 1 do 4 proc. energii. Korzyści mają wynikać też ze wzrostu bezpieczeństwa. Gdy na zewnątrz jest jasno, ryzyko wandalizmu i wypadków drogowych maleje.
Zapytaliśmy naszych Czytelników, co sądzą o regularnych zmianach czasu. ?Kiedyś, kiedy światło dzienne stanowiło główne źródło światła, wykorzystywane przy pracy na większości stanowisk, było to rozsądne rozwiązanie. Dziś, kiedy normy niemal wymuszają doświetlanie stanowisk światłem sztucznym, zmiana czasu przestaje być uzasadniona. Dodatkowo, jak pokazuje szereg badań, organizm pracownika w okresie kilkunastu dni od zmiany czasu pracuje mniej wydolnie, a sam pracownik miewa problemy z koncentracją. Większa jest również liczba wypadków drogowych w tym okresie. To ostatnie można pewnie częściowo uzasadniać pogorszeniem się warunków drogowych jesienią, jednak bilans zysków i strat chyba podważa zasadność zmian czasu? ? pisze jeden z Czytelników. Większość z Was również nie aprobuje przestawiania zegarków.
Aktualnie w Sejmie trwają prace nad uchwałą, na mocy której czas letni miałby obowiązywać przez cały rok, od października przyszłego roku. Jeśli te przepisy wejdą w życie, Polska będzie jednym z nielicznych krajów europejskich, które nie zmieniają czasu w zależności od pory roku. W tej chwili są to jedynie Islandia, Białoruś i Rosja. Na dzień dzisiejszy możemy jednak jeszcze czekać na weekend i cieszyć się jedyną nocą w roku, kiedy zegarki się cofną, a nasz sen będzie trwał o godzinę dłużej.

Mariusz

Z wykształcenia inżynier, z zamiłowania dziennikarz wierzący w ideę darmowego dostępu do informacji, wolnych mediów i wolnego oprogramowania. Pasjonat technologii, ekologii i motoryzacji, zwłaszcza tej włoskiej.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – redakcja@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.