Już wkrótce niedzielne zakupy zrobimy tylko w niektórych punktach. Już wkrótce niedzielne zakupy zrobimy tylko w niektórych punktach.

Przypominamy! Koniec niedzielnych zakupów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

To już pewne. We wtorek 30 stycznia prezydent Duda podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Zgodnie z nią w 2018 roku sklepy będą zamknięte w aż 39 niedziel. Kiedy nie będzie można zrobić zakupów?

Ustawa zakłada, że od marca tego roku w każdym miesiącu sklepy będą czynne tylko przez dwie niedziele: pierwszą i ostatnią. W 2019 roku będzie to już tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia – a od 1 stycznia 2020 roku w Polsce będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.
Dodatkowo ustawa zakazuje otwierania sklepów w dni ustawowo wolne od pracy, na przykład w Wielkanoc 1 kwietnia, Zesłanie Ducha Świętego 20 maja oraz Święto Niepodległości 11 listopada. Natomiast 24 grudnia pracownicy będą mieli skrócony czas pracy do godziny 14:00 (z prawem do zachowania wynagrodzenia).

Kto nadal popracuje?
Ustawodawca przewidział jednak szereg wyjątków. Handel w niedziele będzie można prowadzić m.in. na stacjach paliw płynnych, poczcie, w aptekach, lecznicach dla zwierząt, sklepach z dewocjonaliami, placówkach z przeważającym handlem prasą, placówkach skupu zboża, buraków owoców i warzyw, hotelarskich i leczniczych, na dworcach, portach lotniczych, strefach wolnocłowych, centrach sprzedaży ryb, sklepach internetowych oraz zakładach pogrzebowych.

Kiedy zamknięte?
Warto wcześniej sprawdzić, kiedy w 2018 roku przypadają niedziele handlowe. Zakupów nie zrobimy bowiem 11 i 13 marca, 1, 8, 15 i 22 kwietnia, 13 i 20 maja, 10 i 17 czerwca, 8, 15 i 22 lipca, 12 i 19 sierpnia, 9, 16 i 23 września, 14 i 21 października, 11 i 18 listopada oraz 9 grudnia.
Bez zmian pozostanie również zasada, że sklep będzie mógł być otwarty w niedzielę bądź święto, jeśli za ladą stanie sam właściciel.
Pracodawcy powinni pamiętać, że za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1000 zł do nawet 100 tys. zł. Czy i jak handlowcy będą próbować obejść nowe prawo? Tego dowiemy się już za niespełna dwa miesiące.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Żłobek Mini Odkrywcy