W tej chwili zagrożenie powodzią nie występuje. W tej chwili zagrożenie powodzią nie występuje.

Czy grozi nam powódź?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnim czasie pojawiają się komunikaty informujące o podwyższonych stanach wód w rzekach. Wszystko to za sprawą deszczu, śnieżnych dni, a także występujących często roztopów. Czy w związku z tym istnieje realne zagrożenie powodzią?

– Prognozy hydrologiczne formułowane są standardowo z horyzontem 72 godz. w postaci ilościowej. Między innymi na podstawie pomiarów meteorologicznych, przede wszystkim prognozowanych wielkości opadu oraz temperatury powietrza, ustalane są prawdopodobne wartości stanu wody na określonych stacjach wodowskazowych. Na dłuższy horyzont czasowy (do około 7 dni) możemy ocenić najprawdopodobniejszy przebieg sytuacji hydrologicznej w formie tendencji – wyjaśnia Andrzej Hański z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. – Nie występuje duże ryzyko wystąpienia powodzi w najbliższym czasie – dodaje.

Instytut informuje również, że stan wody w stacji pomiarowej w Śremie wynosi na dzień 5 lutego 419 cm, a w najbliższych dniach poziom będzie się obniżał.

Informacje o bieżących stanach wody można uzyskać na stronie www.monitor.pogodynka.pl. Komunikaty o wysokich stanach wód przesyłane są również poprzez aplikację „Blisko”, m.in. przez Urząd Gminy w Nowym Mieście.

Przypomnijmy, że ostatnim razem powódź nawiedziła nasz region w 2010 roku. Wówczas służby przez wiele tygodni walczyły z żywiołem. 

 

Jakub

Jedyny w biurze redakcyjnym spoza Środy. Zajmuję się głównie tematami związanymi z inwestycjami i powiatem. Do niedawna bardzo aktywny strażak-ochotnik, niestety w ostatnim czasie w akcjach uczestniczący sporadycznie. Poza tym fan filmów z Tomem Hanksem i serii o Rockym
Balboa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – j.kujawa@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Żłobek Mini Odkrywcy