Zdecydowanie większa część bezrobotnych w naszym powiecie to kobiety. Zdecydowanie większa część bezrobotnych w naszym powiecie to kobiety.

U nas też rekordowo niskie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od kilku lat notuje się spadek bezrobocia w Polsce. Jak wygląda to w naszym powiecie? Czy także możemy poszczycić się rekordowo niską liczbą osób bez pracy?

W grudniu 2017 roku bezrobocie w Polsce wynosiło 6,5% – najmniej od 1990 roku. W całym kraju powstają nowe firmy i koncerny, które zatrudniają setki, a czasami nawet tysiące pracowników. To z pewnością wpływa na większy wybór wśród ofert zatrudnienia oraz na konkurencyjne warunki. Także w okolicach naszego miasta nie brakuje takich miejsc. Jak wpłynęło to na liczbę osób bez pracy? Czy Powiatowy Urząd Pracy stwierdził, że średzian zarejestrowanych jako bezrobotnych jest mniej?
Na koniec 2017 roku PUP w Środzie odnotował w całym powiecie 1 485 osób szukających pracy, co oznacza bezrobocie na poziomie 6,5%. Wśród tej liczby prawie 950 bezrobotnych to kobiety. Najwięcej średzian bez zatrudnienia to osoby pomiędzy 25. a 34. rokiem życia. Ponadto 408 osób nie pracowało dłużej niż 24 miesiące, a 385 nie może znaleźć pracy pomimo ponad 10-letniego doświadczenia i stażu. W PUP zarejestrowanych było 832 mieszkańców gminy Środa, 256 pochodziło z gminy Nowe Miasto, 153 z gminy Krzykosy, 151 z gminy Zaniemyśl, a z gminy Dominowo – 93.
Liczba bezrobotnych w ubiegłym roku zdecydowanie zmalała w porównaniu do lat wcześniejszych. Trend zniżkowy możemy zauważyć już od dłuższego czasu. W 2013 roku takich osób było więcej o prawie 2000, w 2014 – o 1300, w 2015 – o ponad 1000, a w 2016 – o ponad 700. Przez 4 lata stopa bezrobocia na terenach średzkich zmalała o 4 punkty procentowe.
Należy dodać, że na stronie średzkiego PUP znajdziemy prawie 40 ofert pracy tylko z naszego powiatu, kolejne w krajach Unii Europejskiej, a także staże i praktyki zawodowe. Pracownicy urzędu wprowadzają też różnego rodzaju formy wsparcia, wśród których można wyróżnić m.in. pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, formy wpierające podnoszenie kwalifikacji oraz refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 14 lipca
„Moim marzeniem są Igrzyska Olimpijskie”
Środa: Nie masz planów na lipiec i sierpień? Spędź wakacje z zapasami
Koronawirus: Stan na dzień 13 lipca
Wybory 2020: Nie byliśmy jednomyślni