Najczęściej wybierane przez średzian marki aut. Najczęściej wybierane przez średzian marki aut.

Czym jeździmy najchętniej?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z roku na rok na całym świecie przybywa samochodów. Ulice miast i parkingi stają się coraz ciaśniejsze, a ulice – coraz częściej zakorkowane. Czy dzieje się tak również w naszym powiecie? Jakie marki aut należą do najpopularniejszych wśród średzian, a które posiadają tylko nieliczni?

W całej Polsce zarejestrowanych jest obecnie około 22 mln pojazdów osobowych, co daje 0,57 samochodu na jedną osobę. Można więc powiedzieć, że co drugi Polak jest właścicielem auta. Należy jednak pamiętać, że w populację kraju wliczone są również dzieci. Pod koniec 2017 roku w naszym powiecie zarejestrowanych było prawie 3 tys. pojazdów osobowych – więcej o ponad 300 niż w roku 2016 i o 550 niż w 2015. Nadal wydaje się to jednak bardzo mała liczba, zważając, że ziemie średzkie zamieszkuje ponad 53 tys. osób. Oznacza to, że na 100 mieszkańców tylko 6 posiada samochód. Czy tak jest naprawdę?

Zdecydowanie więcej
Podawane liczby mówią nam jedynie o autach zarejestrowanych w naszym powiecie. Nie obejmują tych z tablicami innych powiatów, a na co dzień jeżdżących po naszych drogach, kupionych w tzw. leasingu oraz zadeklarowanych jako ciężarowe. Statystyki nie do końca pokazują też zagęszczenie na średzkich ulicach. Trzeba zwrócić uwagę, ile pojazdów z rejestracjami innymi niż „PSR” wjeżdża codziennie Środy. To wszystko sprawia, że liczba aut może być nawet dwukrotnie wyższa i nie jest tak łatwo znaleźć miejsce do zaparkowania.

Ulubione marki
Średzianie zdecydowanie upodobali sobie samochody marki Volkswagena, których w 2017 roku Wydział Komunikacji i Transportu w Środzie zarejestrował 474. Warto zaznaczyć, że 50 z nich to „nówki” z salonu, wyprodukowane w 2017 roku. Popularnością cieszą się także trochę starcze roczniki – od 1998 do 2011. Po średzkich ulicach jeździ jedynie 40 modeli Volkswagena starszych niż 19-letnie, w tym jeden 45-latek.
Na drugim miejscu listy ulubionych aut średzian znajduje się Ford – 267 zarejestrowanych modeli najczęściej z rocznikami 1999-2013. Najstarszy model ma 24 lata. Trzecia, najchętniej wybierana marka to Fiat. Obecnie jest to 230 modeli w naszym powiecie, a 78% z nich ma mniej niż 17 lat.
Na dalszych miejscach pojawiają się kolejno: BMW, Opel, Audi, Citroen i Peugeot. Najmniej przedstawicieli swojej marki w Środzie mają takie koncerny jak Aston Martin, Lincoln, Maserati, Isuzu, UAZ i Infinity.

Tłok na ulicach Środy?
Mimo że liczby mówią co innego, na naszych drogach jest coraz tłoczniej. W ciągu 2 lat zarejestrowano prawie o 900 modeli więcej. Coraz częściej w godzinach szczytu zdarza się też utknąć w korku. Nie bez powodu włodarze myślą o nowych rozwiązaniach parkingowych i udogodnieniach w ruchu. Ulic jednak rozciągnąć się nie da. Warto więc zastanowić się nad alternatywnymi sposobami przemieszczania się, jak bezpłatna komunikacja czy rower. Z pewnością pozwoli to na zaoszczędzenie czasu, nerwów, a także pozytywnie wpłynie na środowisko, powietrze, którym oddychamy, i przestrzeń w centrum.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Żłobek Mini Odkrywcy