Koronawirus: Wyjedziemy na tegoroczne wakacje?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jedną z pierwszych dziedzin gospodarki, która ucierpiała od momentu pojawienia się koronawirusa, była turystyka. Krzysztof Hamela, właściciel biura Podróży Świat w rozmowie z Jędrzejem Józefowiczem opowiada o obecnym funkcjonowaniu branży turystycznej, a także o bonach turystycznych, o których niedawno informował wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

Jędrzej Józefowicz: Jakie kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem i były wykupione przez klientów przed pandemią?

Krzysztof Hamela: Na wstępie warto podkreślić, iż od kilku lat z dużym wyprzedzeniem można wykupić wakacje zarówno na sezon letni jak i zimowy. Jeśli chodzi o tzw. „Sezon letni” (maj - październik) bardzo dużo klientów zdecydowało się na zakup ofert First Minute. First Minute czyli korzystna cena, niska zaliczka i pewność fajnych i udanych wakacji.

Klienci bacznie obserwują nasze wyjazdy studyjne i urlopowe, więc tym bardziej cieszymy się kiedy wybierają miejsca, które osobiście sprawdzamy i polecamy. Na sezon letni 2020 najbardziej popularnymi kierunkami były i nadal są Turcja, Grecja, Bułgaria, Hiszpania...a także nieco bardziej egzotyczne podróże jak Zanzibar, Dominikana, Wyspy Zielonego Przylądka, a także cudowny Madagaskar (Nossy Be). Sporo rezerwacji mamy także na tzw. dojazd własny, z czego duża większość to pobyty w polskich hotelach.

W jaki sposób trwająca pandemia wpływa na obecne funkcjonowanie branży turystycznej?

Branża turystyczna jest jedną z tych, które ucierpiały najwcześniej i niestety najpóźniej wróci do normalnego życia. Na tę chwilę, w związku z wirusem COVID-19 touroperatorzy są zmuszeni anulować samoloty i pobyty w hotelach. My jako agenci turystyczni staramy się opiekować naszymi klientami i w miarę dostępności proponować korzystne dla klientów rozwiązania.

Niestety nikt nie wie kiedy i w jakiej formie wszystko wróci do normy. Najważniejsze, że jesteśmy zdrowi i możemy w miarę normalnie funkcjonować poprzez kontakt mailowy i telefoniczny. Już wkrótce wrócimy do biura i będziemy dostępni dla każdego „na żywo", czyli tak jak lubimy najbardziej

Czy klienci są już zainteresowani ofertami na 2021 rok, które pojawiły się w katalogach wielu biur podróży?

Ofertami na Lato 2021 najbardziej zainteresowani są klienci, którym anulowano wyloty tego lata i to głównie pod tych klientów ta oferta została tak wcześnie wprowadzona.

W jaki sposób planowane bony turystyczne mogą wpłynąć na ponowne ożywienie w turystyce? Czy to może spowodować większe zainteresowanie turystów ofertą krajową i tworzenie nowych ofert turystycznych?

Projekt bonów jest cały czas w opracowaniu i nikt nie zna jego ostatecznego kształtu. My jako agenci turystyczni oczywiście mamy dostępne oferty wypoczynku w Polsce, tak więc liczymy, że te bony będzie można wykorzystać także u nas w biurach.

Jak wyobraża sobie pan turystykę, kiedy epidemia minie na dobre? Czy wszystko pójdzie w górę czy linie lotnicze i biura będą chciały robić jak najwięcej tanich ofert po to, by w jakimś stopniu nadrobić straty zachęcając ludzi do wyjazdów?

Turystyka jest bardzo wrażliwą i niezwykle podatną branżą na wszelkie wydarzenia na świecie. Począwszy od zamachów w kurortach turystycznych, wybuchy wulkanów, kryzysy wojenne, czy kryzysy ekonomiczne np. w Grecji. Dodatkowo bardzo duży wpływ mają media społecznościowe i nastroje społeczne ludzi. Na wszystkie te rzeczy branża absolutnie nie ma wpływu stąd bardzo trudno cokolwiek przewidzieć. Nasi klienci, często do nas piszą, dzwonią, wspierają nas i trzymają kciuki za szybki powrót do normalności. Wielu z nich zapewnia, że polecą pierwszym samolotem.

Zdajemy sobie sprawę, że obecna sytuacja dotknęła wszystkich, więc staramy się w swoich działaniach (nie tylko jako biuro podróży, Podróży Świat) wspierać inne firmy, klientów czy też znajomych. Osobiście liczę na ceny, które po prostu nie będą straszyły klientów. Ceny, które jednocześnie pozwolą firmom turystycznym, przewoźnikom, hotelarzom zarobić na uczciwym poziomie. Od początku tego kryzysu powtarzam, że „jeszcze wyjdzie słońce....” tak więc, tego wszystkim życzę.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 14 lipca
„Moim marzeniem są Igrzyska Olimpijskie”
Środa: Nie masz planów na lipiec i sierpień? Spędź wakacje z zapasami
Koronawirus: Stan na dzień 13 lipca
Wybory 2020: Nie byliśmy jednomyślni