W bazie grobów wojennych znajdziemy także miejsca pochówku średzkich powstańców. W bazie grobów wojennych znajdziemy także miejsca pochówku średzkich powstańców.

Groby wojenne w internecie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tuż po świętach, 27 grudnia na stronie internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego uruchomiono bazę grobów wojennych na terenie Wielkopolski. Wśród nich są także miejsca spoczynku poległych na terenie naszego powiatu.

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zainicjował projekt ewidencji wszystkich grobów wojennych powstańców wielkopolskich. Pracownicy Urzędu Wojewódzkiego spisali więc miejsca pochówków, a efektem pracy jest baza miejsc spoczynku poległych w powstaniu wielkopolskim oraz powstaniu styczniowym. Zbiór danych na temat grobów wojennych będzie z biegiem czasu uzupełniany o kolejne pozycje, dotyczące innych okresów historycznych.
W wyszukiwarce można znaleźć 9 obiektów znajdujących się na terenie powiatu średzkiego. Są wśród nich: grób ofiary II wojny światowej Henryka Frąckowiaka, powstańców wielkopolskich Maksymiliana Karola Koschela, Stanisława Paluszkiewicza, Leona Hachulskiego w Zaniemyślu, grób powstańca wielkopolskiego Wojciecha Przysiudy oraz dwóch nieznanych w Winnej Górze, mogiła zbiorowa powstańców wielkopolskich w Środzie oraz grób powstańca wielkopolskiego Wincentego Siwka w Gieczu.
Z informacji zamieszczonych w bazie możemy wyczytać dokładne miejsce, w którym znajduje się dany grób, informacje o pochowanym, dane dotyczące osób pochowanych, okoliczności śmierci, pierwotnego miejsca pochówku, historię obiektu, a nawet stan zachowania nagrobka oraz jego wymiary i materiał, z jakiego jest zrobiony.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Żłobek Mini Odkrywcy