Koronawirus: Kontrowersje z wyborami prezydenckimi

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wiele wskazuje na to, że podczas tegorocznych wyborów prezydenckich zagłosujemy korespondencyjnie. Co prawda ustawa w tej sprawie nie jest uchwalona, ale trwają już przygotowania do tej formy głosowania. Wątpliwości jest jednak sporo.

W ostatnich dniach sporą dyskusję wywołał e-mail wysłany do samorządowców w całej Polsce, który został podpisany jako „Poczta Polska”. Dotyczył on udostępnienia danych osobowych, takich jak m.in. pesel, adres zamieszkania czy data urodzenia. Wiele samorządów uznało tę wiadomość jako próbę wyłudzenia danych. Tym bardziej, że wiadomość nie była opatrzona elektronicznym podpisem. Mieszkańcy Środy też wyrażali obawy, że ich dane zostaną nielegalnie przekazane.

Burmistrz Piotr Mieloch dość długo nie zajmował stanowiska w tej sprawie. Następnego dnia po ukazaniu się kontrowersyjnej wiadomości poprosiliśmy włodarz o komentarz w tej sprawie. W poniedziałek 27 kwietnia w godzinach wieczornych na facebookowym profilu Urzędu Miejskiego pojawiło się oświadczenie. - Z uwagi na wątpliwości natury prawnej dotyczące możliwości przekazania danych osobowych mieszkańców naszej gminy Poczcie Polskiej S.A. służby prawne urzędu weryfikują, czy taka możliwość istnieje. Na dzień dzisiejszy dane mieszkańców nie zostały udostępnione – czytamy w oświadczeniu.

Okazuje się jednak, że dane osobowe są już w posiadaniu Poczty Polskiej. Jak informuje „Rzeczpospolita”, zostały one przekazane z Ministerstwa Cyfryzacji już w środę 22 kwietnia. Czyli jeszcze zanim do urzędów w całej Polsce trafiły mailowe wiadomości. Trwa też drukowanie kart wyborczych, o czym w wywiadach prasowych wielokrotnie mówił Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Co jednak najbardziej istotne, nadal nie została przegłosowana ustawa o przeprowadzeniu wspomnianych wyborów korespondencyjnych. Obecnie dokument znajduje się w Senacie. Nie jest wykluczone, że sama ustawa zostanie przegłosowana przez Sejm dosłownie kilka dni przed terminem wyborów zaplanowanych na 10 maja.

Poniżej publikujemy oświadczenia burmistrza Środy i wójta Zaniemyśla w tej sprawie.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 14 lipca
„Moim marzeniem są Igrzyska Olimpijskie”
Środa: Nie masz planów na lipiec i sierpień? Spędź wakacje z zapasami
Koronawirus: Stan na dzień 13 lipca
Wybory 2020: Nie byliśmy jednomyślni