×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Powiat: To był rok pełen zawirowań dla średzkiej bany

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Kolejarze z Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej Bana podsumowali ubiegły rok. Niektóre działania przyniosły przełom ws. dalszego finansowania kolejki.

Najbardziej kluczowym wydarzeniem było utracenie płynności finansowej przez Średzką Kolej Powiatową. Nastąpiło to w październiku i spowodowało zawieszenie rozkładowych połączeń, które wcześniej były zaplanowane do końca listopada. Ostatecznie po negocjacjach z władzami powiatu średzkiego udało się jeszcze uruchomić pociągi na 11 listopada i 7-8 grudnia. Ponadto wspólnie z samorządami gmin Środa i Zaniemyśl udało się dojść do porozumienia ws. dalszego finansowania kolejki w tym roku. Z budżetu powiatu zostanie przeznaczone 500 tys. zł. Kolejne 300 tys. zł dołożą pozostałe dwa samorządy (Środa – 200 tys. zł i Zaniemyśl – 100 tys. zł).

- Mimo nieustających trudności, z optymizmem patrzymy w przyszłość. Zakładamy realizację pierwszego etapu naprawy wiaduktu nad linią kolejową Kluczbork – Poznań. Wierzymy, że zawirowania formalne, które nastąpiły podczas przekazywania linii wąskotorowej z rąk PKP S.A. na rzecz Powiatu Średzkiego nie przeszkodzą w realizacji wymienionych prac. Ponadto planowane są pierwsze naprawy główne toru, początkowo na dwóch odcinkach, co stanowić będzie preludium do kompleksowej rewitalizacji majątku Średzkiej Kolei Powiatowej – napisali kolejarze w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej w ubiegłym roku.

Przypomnijmy też, że wyjazd kolejki na tory wraz z początkiem weekendu majowego nie był wcale taki pewny. Wszystko ze względu na stan torowiska między Środą i Zaniemyślem. Ostatecznie dzięki wsparciu Zarządu Powiatu Średzkiego udało się wymienić 450 podkładów. Dlatego 1 maja można bez przeszkód rozpocząć nowy sezon. - Od tego roku modyfikacji uległa nasza oferta biletów, w związku z wprowadzeniem taryfy na bilety w obie strony. Takie posunięcie okazało się strzałem w dziesiątkę, bowiem wielu pasażerów korzystało z możliwości zakupu takiego biletu. W ubiegłym roku staraliśmy się również o dobrą promocję naszej kolei. Banery promujące wakacyjne przejazdy znalazły się m.in. w Poznaniu, Kaliszu czy Ostrowie Wielkopolskim, co poskutkowało w dużej ilości turystów! Jednak szczególnym powodzeniem cieszył się kurs 11 sierpnia o godzinie 14:00. Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, a w drodze powrotnej nasz parowóz z trudem „wspiął się” na stację Środa Miasto – informuje Krzysztof Kubiak, rzecznik prasowy Średzkiej Kolei Powiatowej.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.