×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Damski bokser z porsche skazany w Środzie Fot. Policja/archiwum

Damski bokser z porsche skazany w Środzie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Michał N., kierowca porsche, który w połowie tego roku zaatakował i próbował potrącić kobietę na przejściu dla pieszych w Lesznie, został skazany przez Sąd Rejonowy w Środzie Wlkp. na rok więzienia.

Jak wynika z ustaleń postępowania, 23 lipca 2019 r. około godziny 13:30 oskarżony, poruszający się samochodem osobowym marki Porsche Panamera, zatrzymując swój samochód na oznakowanym przejściu dla pieszych uderzył w twarz przechodzącą tym przejściem i omijającą jego samochód kobietę.

– Wyzywał ją także wulgarnie, a po podejściu do niej nadto napluł jej w twarz. Pokrzywdzona chciała zatrzymać napastnika uniemożliwiając mu odjechanie z tego miejsca, by wezwać policję. On jednak ruszył kierowanym przez siebie pojazdem i napierał nim na stojącą na drodze kobietę, która w tym momencie odskoczyła. Pokrzywdzona była bardzo wzburzona zachowaniem kierowcy, poza tym bolała ją twarz po mocnym uderzeniu i z miejsca zdarzenia zabrało ją pogotowie ratunkowe – informuje prokurator Michał Smętkowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Sprawca został zatrzymany tydzień później, w hotelu oddalonym o kilkaset kilometrów od miejsca zdarzenia. Zameldował się się tam pod fałszywym nazwiskiem. W tym samym czasie ustalono, że Michał N. poszukiwany jest przez Prokuraturę Rejonową w Środzie Wielkopolskiej jako podejrzany o przestępstwo usiłowania wymuszenia przy użyciu gróźb zamachu na życie i zdrowie zwrotu wierzytelności. Oba postępowania zostały połączone do wspólnego prowadzenia i podejrzany został na wniosek Prokuratury Rejonowej w Lesznie tymczasowo aresztowany.

– Pierwszy z zarzutów dotyczy usiłowania wymuszenia zwrotu wierzytelności za pomocą gróźb karalnych. To sprawa, którą prowadziła prokuratura w Środzie Wielkopolskiej. Z kolei w przypadku sprawy z Leszna, Michał N. usłyszał zarzuty dotyczące znieważenia pokrzywdzonej w sposób obe-żywy poprzez m.in. oplucie. Do tego dochodzą zarzuty naruszenia czynności ciała poniżej 7 dni oraz narażenia na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i zmuszenia do określonego zachowania – wyjaśnia prok. Michał Smętkowski, rzecznik poznańskiej Prokuratury Okręgowej.

Sam Michał N. od początku nie przyznawał się do winy. Proces Michała N. ruszył w środę, 11 grudnia, w średzkim sądzie. Wyrok zapadł tego samego dnia. Doszło do ugody. Wszystkie strony zgodziły się na to, by Michał N. zapłacił Mariannie P. (spoliczkowanej w Lesznie) 8 tys. zł zadośćuczynienia i nawiązki, zaś właścicielowi firmy budowlanej, od którego Michał N. miał próbować wymusić pieniądze 15 tys. zł. Sąd orzekł też wobec Michała N. pięcioletni zakaz zbliżania się do Marianny P., pana Rafała i jego rodziny.

Jak podaje „Głos Wielkopolski” chociaż Michał N. został skazany na rok więzienia, w praktyce wyszedł na wolność. Sąd uchylił stosowany wobec niego od sierpnia tymczasowy areszt. A to oznacza, że mężczyzna już wyszedł z aresztu i na wolności będzie oczekiwał na wezwanie do zakładu karnego, by odbyć resztę kary więzienia. Na jej poczet zaliczono mu bowiem dotychczas spędzony okres w areszcie śledczym. Jak czytamy w „Głosie Wielkopolskim” sędzia Szymon Szmyt uznała, że kara nie jest zbyt wysoka

– Kara jest mimo wszystko łagodna, ale nie mam w zwyczaju wchodzić w negocjację między stronami – mówił po wyroku sędzia Sądu Rejonowego w Środzie. Zaznaczył też, że Michałowi N. przydałaby się terapia z psychologiem dotycząca kontroli gniewu.

– Dawno nie trafiła się z aresztu taka opinia o osadz-nym. To była "ciekawa" lektura. Może jakieś spotkanie z terapeutą w zakresie kontroli gniewu? – mówił sędzia Szmyt po wyroku do Michała N.

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.