×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Środa: 267 paczek trafiło do potrzebujących rodzin Fot. mat.org.

Środa: 267 paczek trafiło do potrzebujących rodzin

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

17 rodzin, 267 paczek, 52 700 zł. Tak krótko można podsumować fi-nał projektu Szlachetnej Paczki, który odbył się w miniony weekend w naszym powiecie.

Od 5 lat z rzędu w naszym mieście funkcjonuje grupa młodych, prężnie działających ludzi, zaangażowanych w ogólnopolski projekt społeczny – Szlachetna Paczka.

Na czym polega projekt?
Główną misją jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Organizatorzy projektu oraz wolontariusze tłumaczą, że najważniejszą zasadą jest idea tzw. „mądrej pomocy”, czyli takiego rodzaju wsparcia, który da wybranym rodzinom impuls do tego, by były w stanie samodzielnie rozwiązywać swoje problemy. Na przełomie października i listopada wolontariusze spotykają się z rodzinami. Finał odbywa się natomiast na 2 tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, jest to tzw. „Weekend Cudów”. W tych dniach pomoc dociera do zakwalifikowanych do projektu rodzin.

Jak to wyglądało w tym roku w naszym powiecie?
Podczas tegorocznej edycji pomoc trafiła do 17 rodzin w powiecie średzkim. Pomoc tę stanowiło 267 paczek o łącznej wartości 52 700 złotych. W całą akcję w naszym powiecie zaangażowanych było 1832 darczyńców oraz 20 wolontariuszy, którzy nadzorowali cały proces od początku do końca, zaczynając od wspomnianych wcześniej spotkań z rodzinami, przez kontakt z darczyńcami, aż po rozwożenie paczek z magazynu mieszczącego się w Szkole Podstawowej nr 3 do zakwalifikowanych rodzin. W całej Polsce w tym roku pomoc dotarła do 14 562 rodzin.

A w ubiegłych latach?
W ciągu ostatnich 5 lat działalności Szlachetnej Paczki w Środzie pomoc otrzymało 150 rodzin. Osoby, które otrzymały pomoc zmagały się z różnymi sytuacjami życiowymi, takimi jak choroba i niepełnosprawność, śmierć członka rodziny i gwałtowne pogorszenie się sytuacji materialnej, starość i osamotnienie. Pomoc dostawały także rodziny wielodzietne, zmagające się zarówno z brakiem wsparcia w wychowaniu dzieci jak i brakiem wystarczających środków do życia, sprzętu i rzeczy codziennego użytku. Na szczęście liczba rodzin wielodzietnych w Szlachetnej Paczce zmniejszyła się odkąd w kraju został wprowadzony program 500+.

Okres jesienno-zimowy to czas intensywnej pracy wolontariuszy oraz darczyńców, jednak cały trud, zaangażowanie i często zmęczenie wynagradza widok radosnych twarzy ludzi będących w potrzebie, ich wdzięczność, a przy tym nawet i łzy wzruszenia. „Weekend cudów” to wyjątkowy moment, by dać drugiej osobie coś od siebie, ale też by mocniej docenić wszystkich i wszystko co mamy wokół, a tak często nie zauważamy – podsumowują tegoroczną akcję średzcy wolontariusze i dziękują za całe okazane dobro.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.