×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Finanse: Wyższe limity dorabiania dla emerytów Fot. materiały prasowe

Finanse: Wyższe limity dorabiania dla emerytów

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Od 1 grudnia 2019 r. renciści i emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, mogą więcej dorobić do swoich świadczeń. Trzeba jednak pilnować, by dochody nie spowodowały obniżenia lub zawieszenia świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Przejście na emeryturę, czy rentę nie oznacza zakazu pracy. Możemy mieć dodatkowe przychody, jednak należy pamiętać, by spełniane były określone kryteria.
– Zmniejszeniu podlega emerytura lub renta, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Od 1 grudnia kwota ta wynosi 3452,20 zł. Do zawieszenia świadczenia dochodzi wówczas, gdy przychód przekroczy górną kwotę graniczną, tzn. 130 procent przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 grudnia kwota ta wynosi 6411,10 zł. Kwoty obowiązują do 29 lutego 2020 r. i zmieniają się co trzy miesiące – wyjaśnia Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Dotyczy to jednak tylko zarobków z działalności objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, np. z umowy o pracę.
– Gdy przekroczony zostaje próg 70 procent przeciętnego wynagrodzenia, świadczenie umniejsza się o kwotę przekroczenia, maksymalnie zaś (gdy kwota przekroczenia jest wyższa niż kwota maksymalnego zmniejszenia) o kwotę: 599,04 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; 449,31 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy; 509,22 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba – wylicza Marlena Nowicka z ZUS.

Osoba, która jest emerytem lub rencistą, powinna zawiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o podjęciu dodatkowej pracy zarobkowej i o wysokości osiąganego przychodu. Dotyczy to także jej pracodawcy. Zawiadomienie ma bardzo istotne znaczenie dla rozliczenia emerytury lub renty. Gdy emeryt lub rencista go nie złoży, ZUS zażąda zwrotu świadczeń, które nie przysługiwały.
O osiąganym przychodzie emeryt musi zawiadomić ZUS, niezależnie od swojego pracodawcy.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.