×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Póki co obwodnica miasta zarasta Póki co obwodnica miasta zarasta Fot. Tomasz Małecki

Powiat: Zarząd województwa blokuje budowę obwodnicy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zarząd województwa blokuje budowę wschodniej obwodnicy Środy, bo sam chce wybudować tam drogę. Tyle, że wyższej kategorii i w bliżej nieokreślonej przyszłości. – Wybudujmy ją razem – apeluje starosta Ernest Iwańczuk.

Przypomnijmy, że koncepcja budowy wschodniej obwodnicy powstała już kilkanaście lat temu. Ma ona omijać Środę od strony wschodniej i łączyć drogę wojewódzką nr 432 od strony Wrześni z krajową „11”. Pierwsze prace rozpoczęły się wiosną 2018 roku. Kilka miesięcy wcześniej powstała spółka Powiatowe Centrum Inwestycji, której powierzono kierowanie inwestycją.

PCI wykonało prace na odcinku pomiędzy Henrykowem a ul. Harcerską. Do tej pory wykonano tam zdjęcie warstwy humusu, usunięto drzewa i krzewy, przeprowadzono rozbiórkę elementów dróg, wykonano wykopy pod koronę drogi, nasypy, warstwę wzmacniającą z gruntu stabilizowanego cementem oraz warstwę podbudowy z kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie.

Natomiast na odcinku przy ul. Harcerskiej wykonano do tej pory zdjęcie warstwy humusu, usunięto drzewa i krzewy, wykonano wykopy pod koronę drogi, poszerzenia z kruszywa łamanego oraz położono krawężniki pod wyspę środkową ronda. Na tym prace stanęły. Okazało się, że oprócz braku funduszy na budowę i niezbędnego projektu, przede wszystkim nie ma zgody Zarządu Województwa Wielkopolskiego, który chce wybudować niemal w tym samym ciągu własną drogę – wojewódzką. Droga ta ma stanowić element Zewnętrznego Pierścienia Komunikacyjnego Dalekiego Zasięgu Aglomeracji Poznańskiej. Mówi o tym plan zagospodarowania przestrzennego tzw. miejskiego obszaru funkcjonalnego Poznania z marca 2019 roku. Chodzi więc o to, aby nowa droga była wyższej kategorii – nie powiatowa tylko wojewódzka. To zmusza inwestora m.in. do zmian projektu. A prace nad nim, zlecone przez powiat mają się zakończyć w 2020 roku.

Poinformował o tym inwestora w październiku. W piśmie sygnowanym przez wicemarszałka województwa Wojciecha Jankowiaka czytamy m.in., że podobną opinię wydał już w roku 2012, 2016 i 2018. Ponadto jak podkreśla w piśmie wicemarszałek nowo projektowana droga S11 będzie odsunięta od miasta na południe, a to oznacza że wschodnia obwodnica Środy nie będzie bezpośrednio wpięta do planowanego węzła na drodze ekspresowej.

Starosta Ernest Iwańczuk ma pomysł jak pogodzić pomysły województwa z rozpoczętymi już pracami.
– Chce przekonać ich do naszego rozwiązania. Skoro my i tak chcemy wydać pieniądze na te drogę to chcemy dostosować nasz projekt do ich wymagań. Chciałbym w przyszłym roku zakończyć prospekt zgodnie z wytycznymi zarządu i przekazać projekt jako pomoc rzeczową dla województwa, uzgadniając, że od 2021 r. startują z procedurami przetargowymi. Z naszą pomocą, ale niech robią tę drogę – zapowiada Ernest Iwańczuk, starosta powiatu średzkiego.

W międzyczasie starosta zaczął lobbować za swoim rozwiązaniem. Spotkał się m.in. z posłem Platformy Obywatelskiej, Tomaszem Nowakiem, a to właśnie PO współrządzi w sejmiku województwa. W poniedziałek starosta Ernest Iwańczuk miał spotkać się z wicemarszałkiem województwa Wojciechem Jankowiakiem. Do tematu wrócimy.

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.