×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Powiat: Bednarz masakruje projekt budżetu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Projekt budżetu powiatu na 2020 rok to pierwszy autorski budżet nowego zarządu. Budżet ledwo się spina, zaś inwestycje są znikome. Według projektu dochody budżetu na 2020 roku wyniosą 73 510 311,14 zł. Wydatki wyniosą 70 731 750,89 zł.

Największym wydatkiem w budżecie jest oświata. Cztery szkoły ponadpodstawowe to 22 procent wszystkich wydatków powiatu. Szkoły pochłoną 15,7 mln zł, z tego aż 9,5 mln wydane zostaną na pensje dla nauczycieli. 10,7 mln będzie kosztowała administracja. Głównie są to wydatki związane z funkcjonowaniem Starostwa Powiatowego. Wydatki majtkowe, czyli inwestycje wyniosą w przyszłym roku 18 mln zł. Na to składa się: objęcie udziałów w spółce Powiatowe Centrum Inwestycji Sp. z o.o. (2 186 100), podwyższenie kapitału zakładowego w szpitalu średzkim (2 570 000 zł) Pół miliona złotych pochłonie modernizacja infrastruktury związanej ze Średzką Koleją Powiatową. Wąskotorową

4,8 mln złotych powiat wyda na remont i przebudowy dróg. Wśród tych wydatków jest: modernizacja drogi powiatowej w Dominowie od ul. Nekielskiej do ul. Topolowej (100 000 zł), modernizacja drogi powiatowej nr 3671P na odcinku Borowo – Sulęcin (95 000 zł), przebudowa skrzyżowania DK 11 z DW 432 (500 000 zł), przebudowa drogi powiatowej – Słupia Wielka – Śnieciska – Polwica – Zaniemyśl w zakresie włączenia do drogi wojewódzkiej nr 432 (1 000 000 zł), budowa drogi powiatowej stanowiącej wschodnią obwodnicę (157 000 zł), rozbudowa dróg powiatowych nr 3680P Chwalęcin-Szypów i 3742P Klęka-Żerków na odcinku Szypłów – granica powiatu – etap I odcinek Chwalęcin-Szypłów (1 684 236 zł), modernizacja kładki przy drodze powiatowej nr 3662 – Janowo – Mączniki – Dębiczek (130 000 zł), powierzchniowe utrwalanie dróg powiatowych (300 000 zł) i przebudowa drogi powiatowej Koszuty – Pętkowo (200 000 zł).

Największa inwestycją zapisana w budżecie będzie instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie powiatu średzkiego. To wydatek ponad 8 mln zł. Dodajmy, że inwestycja będzie dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Sesja budżetowa odbędzie się 19 grudnia.

Komentarz: Marcin Bednarz (starosta średzki w latach 2015-2018)

Projekt budżetu to kontynuacja nieudolnych rządów obecnej kadencji nastawionej tylko na tworzenie stołków dla swoich ludzi. I tak w 2020 roku wydatki na wynagrodzenia mają wzrosnąć o prawie 4 mln złotych. Równocześnie na niskim poziomie przewidziano dofinansowanie dla organizacji pozarządowych, które w przeciwieństwie dla rosnącej liczby niepotrzebnych urzędników realizują wiele przedsięwzięć dla mieszkańców. Radykalnie spadły wydatki inwestycyjne Biorąc pod uwagę, iż po stronie wydatków majątkowych 70% stanowią kwoty z realizacji programu termomodernizacji, który przypomnę – został złożony i uzyskał dofinansowanie za poprzedniej kadencji gdy w ramach koalicji PSL, Platforma Obywatelska i Zawsze Dla Średzian kierowaliśmy Powiatem. Jasno pokazuje to, że bez tego projektu obecna władza w praktyce nie planuje wydatków majątkowych, a gdy odejmiemy dofinansowanie na drogę Chwalęcin – Szypłów, które znów przypomnę – otrzymał powiat za poprzedniej kadencji, to praktycznie nie ma żadnych nowych zadań inwestycyjnych. Smuci bardzo fakt, szczególnie, że w budżecie jest przewidziana nadwyżka w kwocie 2,7 mln złotych. Te środki zamiast od razu przeznaczyć na inwestycje zostaną przez rządzącą koalicję przejedzone w ciągu roku. Jeśli dodać do tego wzrost wynagrodzeń o 5 mln, to na inwestycje mogłoby być przeznaczonych dodatkowo 8 milionów zł. Projekt jest już komentowany w prasie ogólnopolskiej i trudno, żeby tak nie było, skoro po stronie dochodów wpisywane są ciągle te same działki, które miały zostać już sprzedane, jednak do żadnych transakcji nie doszło, ponieważ obecnie rządzący nie potrafią znaleźć inwestorów. Najlepszym podsumowaniem tego budżetu na przyszły rok i działalności ekipy rządzącej jest pozycja „internaty i bursy szkolne”. Przychody planowane są na poziomie 80 000 zł a koszty na poziomie 480 000 złotych. Dodam tylko, że najwyższą pozycją są oczywiście wynagrodzenia pracowników, a dyrektorem jest przedstawiciel Średzkiej Lewicy radny Jacek Januszkiewicz, a wicedyrektorem przedstawiciel drugiego z koalicjantów czyli PIS-u, żona radnego miejskiego pani Wieland. To jest budżet skonstruowany by żyło się lepiej - swoim.

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.