Na ASF narażone są świnie Na ASF narażone są świnie Fot. Tomasz Małecki

Rolnictwo: Wirus ASF zbliża się do Wielkopolski?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Dzika z przypadkiem choroby afrykańskiego pomoru świń znaleziono kilka dni temu na pograniczu Wielkopolski i lubuskiego. Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje, by rolnicy stosowali zasady bioasekuracji i zabezpieczali swoje gospodarstwa oraz hodowle trzody chlewnej.

Główny Lekarz Weterynarii oficjalnie potwierdził dodatni wynik badania w kierunku ASF u dzika znalezionego w powiecie wschowskim. Jest to pierwszy chory dzik na zachodzie Polski w tym roku. Na razie epidemii nie ma, jednak istnieje zagrożenie zawleczenia wirusa do Wielkopolski.

– Obecnie najważniejsze jest, aby rolnicy stosowali zasady bioasekuracji i zabezpieczali swoje gospodarstwa oraz hodowle trzody chlewnej, a także uczulali na to swoich sąsiadów – apeluje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Przypadków zachorowań nie należy bagatelizować. Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi i tkankach nawet przez 6 miesięcy. W przypadku znalezienia zwłok padłego dzika, należy pozostawić je w miejscu znalezienia oraz niezwłocznie poinformować o tym fakcie lekarza weterynarii.

Według danych Głównego Inspektora Weterynarii od początku 2019 r. stwierdzono aż 1776 przypadków ASF u dzików.

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.