×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Kostrzyn świętował podwójnie Fot. Janusz Ludwiczak

Kostrzyn świętował podwójnie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W poniedziałkowe południe w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 768-lecia nadania praw miejskich Kostrzynowi. Podczas posiedzenia Nagrodę „Rycerza Kostro” otrzymała Barbara Jaskóła, wieloletnia sekretarz gminy. Ponadto radni ustanowili rok 2020 - „Rokiem Ewarysta Estkowskiego na terenie Gminy Kostrzyn”.

Po mszy za Ojczyznę złożono kwiaty pod Pomnikiem Poległych na kostrzyńskim Rynku, po czym odbył się przemarsz do „Kostrzynianki” z udziałem m.in. uczniów szkół niosących ogromną biało-czerwoną flagę. Następnie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Czcimy dziś szczególnie tych, którzy walczyli o niepodległość Polski i oddali życie za wolność przyszłych pokoleń. Nie sposób nie wspomnieć tych, którzy walczyli społecznym zaangażowaniem, pracą i piórem. Z gminy Kostrzyn wywodzi się wiele zasłużonych postaci dla Polski, jest nim też Ewaryst Estkowski – mówił podczas sesji Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia „Roku Ewarysta Estkowskiego
 na terenie Gminy Kostrzyn”, w związku z przypadająca w październiku 200. rocznicą urodzin społecznika.

W poniedziałek przypadła również 768. rocznica nadania praw miejskich Kostrzynowi przez księcia wielkopolskiego Przemysła I. Kostrzyn otrzymał prawa miejskie o dwa lata wcześniej niż Poznań.

– Dziś świętujemy nadanie praw miejskich jednemu z najstarszych miast w Wielkopolsce, jest to też fundament naszej tożsamości – zaznaczył burmistrz Szymon Matysek.

Na zakończenie uroczystości wręczono statuetkę Rycerza Kostro. Nagroda ta przyznawana jest od 2000 roku osobom lub organizacjom za szczególne zasługi dla Gminy Kostrzyn. W tym roku otrzymała ją Barbara Jaskuła, która przez prawie ćwierć wieku była sekretarzem gminy.

– Gdy zaczynałam pracę wtedy byli naczelnicy mianowani przez wojewodę, a lokalna społeczność nie miała wpływu na to, kto będzie rządził gminą – podsumowuje Barbara Jaskuła, wieloletnia sekretarz gminy Kostrzyn i laureatka tegorocznej Nagrody Rycerz Kostro.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.