×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Powiat: Budżet pod kreską Źródło: Rzeczpospolita

Powiat: Budżet pod kreską

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Powiat średzki jest jednym z pięciu powiatów w Polsce, który może mieć największe kłopoty ze spięciem budżetu – alarmuje na swoich łamach ogólnopolska „Rzeczpospolita”.

Jak pisze ogólnopolski dziennik wszystkie samorządy będę musiały zmierzyć się z konsekwencjami reformy PIT, która uszczupla wpływy z tego podatku. Dla niektórych jednak – jak wynika z naszej analizy – będzie to szczególnie trudne wyzwanie.

W analizie przygotowanej przez dziennik na plany finansowe samorządów przygotowane jeszcze w sierpniu nałożono prognozy dochodów z PIT na 2020 r. przedstawione przez Ministerstwo Finansów w październiku. W takim zestawieniu okazuje się, że w najtrudniejszej, wręcz podbramkowej sytuacji może się znaleźć 16 samorządów. W ich przypadku tzw. nadwyżka operacyjna brutto w przyszłym roku (różnica między dochodami bieżącymi w wydatkami bieżącymi) może być ujemna, co zgodnie z ustawą o finansach publicznych w ogóle uniemożliwia uchwalenie budżetu. Chcąc nie chcąc, muszą one dokonać natychmiastowej i dosyć głębokiej rewizji swojego planu wydatków i dochodów na 2020 r.

Jak sprawę komentuje starosta średzki Ernest Iwańczuk?
– Główny problem ze spięciem bu-dżetu to jest u nas oświata. Dostaliśmy informację, że subwencja oświatowa wzrośnie nam o około 3 mln zł, ale według system – na podstawie arkuszów organizacyjnych szkół – wygenerował nam kwotę wyższa o 9 mln zł, więc brakuje nam 6 mln zł. – mówi Iwańczuk.

– Po rozmowach z dyrektorami szkół, udało am się ściąć 2 mln. Więc około 4 mln, może 3 mln trzeba będzie dopłacić do oświaty. Zastanawiamy się jak uciec od tej dopłaty. Będziemy szukać oszczędności. – zaznaczył starosta.

Według starosty obecny poziom finansowania przez państwo oświaty i służby zdrowia, czyli elementów, które najbardziej biją w budżet powiatu, da się to wszystko spiąć.

– Tyle tylko, że usługa będzie mocno ograniczona. A my chcemy dać szerszą gamę. Najprościej jest powiedzieć, że gdyby rząd dał te 3 miliony, ale nie żyjemy w bardzo bogatym kraju. Jeżeli będzie naprawdę źle to zastanowię się czy nie narzekać na rząd. Nie wypada narzekać na rząd. Tak jak nie wypada narzekać na poprzedników, to że powiat jest w kiepskiej sytuacji finansowej nie obarczam poprzedników – stwierdził starosta Ernest Iwańczuk.

Ostateczny projekt budżetu powiatu na rok 2020 poznamy w piątek 15 listopada. Budżet będzie uchwalony do końca roku.

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.