×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Środa: Parowóz znów na szlaku!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Kolejarze z Towarzystwa Przyjaciół Średzkiej „Bana” uczcili 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Na wąskie tory wyjechał specjalny pociąg. Atrakcji nie brakowało.

Niepodległościowy pociąg wyruszył ze stacji Środa Miasta o 11.00. Godzinę później nastąpił przyjazd do Zaniemyślu, gdzie można było zobaczyć izbę pamięci w budynku dworca. O 12.30 nastąpił odjazd do Śniecisk. Tam zorganizowano ognisko i animacje dla najmłodszych. Można było też zobaczyć wystawę zabytkowych pojazdów. Do Środy pociąg dotarł o 15.00. Pociąg był prowadzony przez lokomotywę parową Px48-1756.

Skład zestawiono z ogrzewanych wagonów osobowych. Podczas przejazdu można było posłuchać pieśni patriotycznych granych na żywo, a dla każdego z uczestników przewidziany był tradycyjny rogal świętomarciński. Przejazd cieszył się sporym zainteresowaniem.

Pociągi były szczelnie wypełnione, a na twarzach dominowało zadowolenie z kolejnego wyjazdu kolejki na tory. To nie było pewne, po tym jak „Bana” zawiesiła kursowanie na początku października. Do tej sytuacji nawiązywał Stanisław Wryk, dziennikarz Polsatu. Materiał o kolejce pojawił się 11 listopada w głównym wydarzeniu „Wydarzeń”. Wypowiedział się w nim m.in. starosta Ernest Iwańczuk, który zadeklarował wsparcie dla kolejki.

- Ten milion, o którym mówiliśmy, będzie na Banę. A to oznacza, że w takim tempie w granicach 3-4 lat mamy wszystko wyremontowane – mówił włodarz. Według naszych informacji, w budżecie powiatu zarezerwowano pół miliona złotych. Pozostałą część mają dołożyć gminy Środa i Zaniemyśl

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.