Reklama GPŚ - Wolne miejsce (powiat)

Odeszli od nas w ostatnich miesiącach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wspominamy sylwetki tych, którzy odeszli od nas w mijającym roku. Są to postacie nietuzinkowe, zasłużone dla Środy i regionu. I choć mówi się, że nie ludzi nie zastąpionych, to wydaje się, że pustkę po tych zasłużonych średzianach trudno jest dziś wypełnić.

Kapitan Jarosław Wietlicki (1925-2019)
Był prezesem Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Środzie, historykiem, pedagogiem, żołnierzem i uczestnikiem powstania warszawskiego. Wiosną 1945 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu. Od roku 1977 związany ze Środą, gdzie był nauczycielem w Zespole Szkół Rolniczych. W międzyczasie pracował społecznie jako instruktor Związku Harcerstwa Polskiego. Po 1989 roku ujawnił swą przynależność do Armii Krajowej, stając się członkiem Światowego Związku Żołnierzy AK w Środzie Wielkopolskiej.

Tadeusz Patecki (1935-2019)
Znany średzki rzemieślnik. Mistrz blacharsko-dekarski. Przez prawe dwie dekady Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Środzie. Znany jako budowniczy kościołów. Jako zięć, zamordowanego przez sowietów Charkowie mjr. Stefana Tomaszewskiego, zaangażował się w działalność Rodzin Katyńskich w Poznaniu. Przyczynił się m.in. do budowy pomnika Katynia i Sybiru w Poznaniu. Pracował m.n. przy budowie kościoła pw. św. Józefa w Środzie, a także kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Ratajach. Pochowany na cmentarzu w Koszutach.

Julian Kempa (1945-2019)
Działacz społeczny i sportowy, radny, przedsiębiorca, wicestarosta średzki. Średzianin od 1979 r. Był szefem Miejsko-Gminnego Komitetu PZPR. Po 1989 roku był m.in. prezesem kilku spółek, nauczycielem w Zespole Szkół Zawodowych, radnym powiatowym i zastępcą starosty Pawła Łukaszewskiego. Był prezesem Usług Komunalnych. Przez dwie kadencje pełnił funkcję prezesa Polonii Środa. Szefował też UKS-owi Tęcza. Był współtwórcą Uniwersytetu Trzeciego Wieku. We wrześniu pośmiertnie uhonorowany tytułem Ambasador Powiatu Średzkiego.

Marek Niemczewski (1949 – 2019)
Strażak. Absolwent Szkoły Oficerów Pożarnictwa w Warszawie. Oficer ds. zapobiegania pożarom Powiatowej Komendzie Straży Pożarnych Jarocinie Od roku 1972 do 1978 komendant straży pożarnych w Środzie. Budowniczy komendy straży przy ul. Libelta. Pracował jako starszy oficer w średzkiej cukrowni oraz oddziale Telewizji Polskiej w Poznaniu. Zmarł w maju, pochowany na średzkim cmentarzu.

Antoni Ochowiak (1949-2019)
Był wójt gminy Dominowo, radny powiatowy, ludowiec. Był wójtem w latach 1998-2002. Przez dwie kadencje, w latach 2006-2014 był radnym powiatowym. Od 1970 r. związany ruchem ludowym. Był m.in.: szefem PSL w Dominowie. Działał w Gminnej Spółdzielni i kółku rolniczym Dominowie. Był prezesem klubu LKS Kasztelania. Pierwszy redaktor gminnej gazety „Nasze Sprawy”. W roku 2017 uhonorowany odznaką „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. Absolwent Technikum Rolniczego w Środzie oraz Akademii Rolniczej w Poznaniu.

Jarosław Stawicki (1965-2019)
Społecznik, samorządowiec, strażak. Od 2013 był sołtysem Szypłowia i Tokarowa w gminie Nowe Miasto. Od 2015 roku radny nowomiejskiej rady gminy. Najpierw naczelnik, a od 2011 roku prezes OSP Szypłów.

Jadwiga Jachowska (1929-2019)
Nauczycielka, romanistka. Absolwentka UAM w Poznaniu. Mieszkanka Nowego Miasta Nad Wartą. W latach 1966-1973 uczyła języka francuskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Środzie. Stamtąd przeszła do pracy w ogólniaku w Jarocinie.

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ