Wybory: Chcesz głosować poza miejscem zamieszkania? Fot. Shutterstock/Daniel Jedzura

Wybory: Chcesz głosować poza miejscem zamieszkania?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jeszcze do jutra włącznie można dopisać się do spisu wyborców, jeśli chcemy w niedzielę zagłosować poza miejscem, w którym jesteśmy zameldowani. Z kolei do piątku w urzędzie gminy (w której jesteśmy ujęci w spisie wyborców) można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, które upoważnia do oddania głosu w dowolnym obwodzie głosowania.

Dziś i we wtorek można dopisać się do spisu wyborców w dowolnej gminie, w której będziemy przebywać w niedzielę. Wniosek składamy w danym urzędzie gminy. Do spisu wyborców można dopisać się również przez internet na stronie obywatel.gov.pl, lecz musimy posiadać profil zaufany.

We wniosku należy podać swoje imię (imiona), nazwisko oraz datę urodzenia, a także imię ojca, swój PESEL, a także adres zamieszkania oraz czasowego przebywania.

Z kolei do piątku, 11 października włącznie w urzędzie gminy (w której jesteśmy ujęci w spisie wyborców) można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Upoważnia ono do oddania głosu w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Osoba, której wydano takie zaświadczenie, zostanie ze spisu w danej gminie skreślona. Natomiast w dniu wyborów po okazaniu zaświadczenia będzie mogła oddać głos w dowolnej komisji. Nawet jeśli wyborca ostatecznie nie wyjedzie, także w miejscu zamieszkania będzie mógł zagłosować na podstawie zaświadczenia. Zaświadczenie może zostać wydane tylko raz, dlatego ważne jest, by nie zgubić go lub nie zniszczyć.

Wybory parlamentarne odbędą się w najbliższą niedzielę, 13 października. Lokale wyborcze czynne będą od 7:00 do 21:00. W całym kraju wybierać będziemy 460 posłów oraz 100 senatorów w 100 jednoosobowych okręgach wyborczych.

W okręgu nr 37, obejmującym również powiat średzki o mandat posła ubiega się 103 kandydatów z  sześciu list (PSL, PiS, SLD-Lewica, Konfederacja Wolność i Niepodległość, Koalicja Obywatelska oraz Komitetu Wyborczego Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów). Z kolei do Senatu startuje czterech kandydatów.

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.