Drewniany wiatrak w Czerlejnie znajduje się od 1867 r. Drewniany wiatrak w Czerlejnie znajduje się od 1867 r. Fot. Janusz Ludwiczak

Czerlejno: Wiatrak zostanie rozebrany?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Drewniany wiatrak, stojący w Czerlejnie od ponad 150 lat ma zostać rozebrany. Właścicielka gruntu, na którym stoi obiekt planuje zabudowę nieruchomości. Jednak ratowaniem obiektu zainteresowana jest gmina. Tymczasem wiatrak nie jest wpisany do rejestru zabytków.

Okazuje się, że właścicielka nieruchomości, na której znajduje się drewniany wiatrak wystąpiła z wnioskiem o wydanie zgody na rozbiórkę  konstrukcji.

– Spotkaliśmy się niedawno z przedstawicielami Powiatowego Konserwatora Zabytków oraz właścicielką nieruchomości, która wystąpiła z wnioskiem o jego rozebranie. Okazuje się, że obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków. Zasugerowaliśmy konserwatorowi zabytków i właścicielom, że chcielibyśmy pozyskać materiały i przenieść wiatrak w inne miejsce – powiedział Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Właściciel gruntu ma inne plany na tę działkę, nie przewiduje pozostawienia wiatraka w tym miejscu. Właścicielka nieruchomości wystąpiła o zgodę na rozbiórkę, utylizację.
Wiatrak znajduje się na gruncie prywatnym, w środku pola, jest oddalony 70 metrów od pasa jezdni. Jeśli miałby służyć do celów turystycznych musiałby zmienić lokalizację. Gdybyśmy mieli starać się o dofinansowanie to obiekt musi być wpisany do rejestru zabytków. Z tego obiektu pozostał tylko główny trzpień, który jest w kiepskim stanie. Trzeba również odbudować dach – dodaje wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Jest szansa, że wiatrak zostanie jednak wpisany do rejestru zabytków, co spowoduje, że zlikwidowanie konstrukcji nie będzie takie proste.

– Wystąpiliśmy z wnioskiem do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisanie wiatraka do rejestru zabytków. Czekamy na decyzję. Wiemy, że ratowaniem obiektu zainteresowana jest gmina Kostrzyn – wyjaśnia Ewa Gregorczyk, specjalista ds. ochrony zabytków nieruchomych Wydziału Powiatowego Konserwatora Zabytków Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Z właścicielką nieruchomości, na której stoi wiatrak nie udało nam się skontaktować.

Znajdujący się w Czerlejnie, przy drodze do Kleszczewa drewniany wiatrak - koźlak został zbudowany na przełomie lat 1754-1780. Pierwotnie znajdował się w Spławiu. W 1865 został zakupiony przez Piotra Brodzińskiego i po jego rozebraniu elementy wiatraka zostały przewiezione i złożone ponownie w Czerlejnie. Wiatrak został uruchomiony w 1867 roku.

– Starsi mieszkańcy wspominają, że "gdy wiatrak chodził, cieszył oko pracujących na polu rolników". Jest to obecnie jedyny wiatrak na terenie gminy Kostrzyn i jeden z niewielu pozostałych na terenie Wielkopolski. Ze względu na walory zabytkowe i emocjonalne, żal byłoby, gdyby zniknął z panoramy naszej wsi. To jej nieodłączny element od wielu, wielu lat – zaznacza Agnieszka Augustyn, sołtys Czerlejna.

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.