Problem przepełnionych autobusów ma rozwiązać uruchomienie dodatkowych kursów Problem przepełnionych autobusów ma rozwiązać uruchomienie dodatkowych kursów Fot. Janusz Ludwiczak

Powiat: Pasażerowie przewożeni jak sardynki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

–  Autobusy te są tak przeładowane, że zagraża to bezpieczeństwu przewożonych jak sardynki pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego – żali się Marceli Nowak, który korzysta z autobusów kursujących pomiędzy Zaniemyślem i Środą oraz do Krzykos i Orzechowa.

Problem dotyczy porannych kursów linii nr 26 z Zaniemyśla przez Sulęcin do Środy oraz kursów powrotnych, a także autobusu „22”, łączącego Środę z Sulęcinkiem, Krzykosami i Orzechowem.

– Sprawa dotyczy kursu linii 26 o godz. 15:30 do Zaniemyśla. Autobus przepełniony jest już od dworca PKS. Podobnie jest na „22”. Jeszcze gorzej jest w godzinach porannych. Miałem już sytuacje, że nie mogłem wsiąść do pojazdu – zaalarmował nas Czytelnik, Marcel Nowak.

– Autobusy te są tak przeładowane, że zagraża to bezpieczeństwu przewożonych jak sardynki pasażerów, jak i i innych uczestników ruchu drogowego. Czy urzędnicy i osoby odpowiedzialne za komunikację mają świadomość, że osoby stojące na przystankach nie zawsze są zabierane? Autobusy są przepełnione, co jeśli dojdzie do wypadku? – dodaje Marcel Nowak.

Sprawdziliśmy. W piątek pasażerom udało się wsiąść do autobusów zarówno linii nr 22, jak i 26 wyjeżdżających ze Środy, jednak zdaniem pasażerów najgorsza sytuacja jest rano.

– Popołudniami idzie jeszcze wsiąść, ale autobusy są bardzo przepełnione rano już od Krzykos. Przydałby się jakiś dodatkowy autobus – powiedziała nam Karolina Mendyka, która w piątek czekała na autobus linii nr 26 na przystanku przy bibliotece w Środzie.

Urzędnikom problem jest znany.

– Monitorujemy sprawę. W poniedziałek odbyło się spotkanie burmistrza Środy i starosty z przedstawicielami ościennych samorządów. Rozważane są różne koncepcje, od uruchomienia dodatkowych kursów lub zlikwidowania którejś z linii miejskich i skierowania autobusu na nowe linie do Zaniemyśla i Krzykos – powiedział Piotr Urbaniak, inspektor w Wydziale Inwestycji i Zamówień Urzędu Miejskiego w Środzie.

Sytuację mogłoby rozwiązać skierowanie na te trasy autobusów przegubowych.

– Kombus posiada oczywiście takie pojazdy, ale niestety nie zmieszczą się one w samym mieście Środa, są za duże, by nawrócić na niektórych rondach – tłumaczy Piotr Urbaniak.

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

1 komentarz

  • Link do komentarza Selena Selena 26 wrzesień 2019

    Linia 24 i 12 które jeżdżą rano również przeładowane. Najbardziej zastanawia fakt, że porannym autobusem, który nie jest szkolny jeździ młodzież szkolna i nie ma gdzie włożyć „łebka od szpilki”, podczas gdy autobus szkolny jeździ w połowie pusty.

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.