×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Janowo: Oddano hołd żołnierzom Armii Krajowej Fot. Janusz Ludwiczak

Janowo: Oddano hołd żołnierzom Armii Krajowej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W niedzielę w Janowie w gminie Dominowo odbyły się obchody 76. rocznicy zrzutu broni i sprzętu dla oddziałów Armii Krajowej w Wielkopolsce.

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, wiceprzewodniczący rady Powiatu Średzkiego Jacek Gabała, wójt gminy Dominowo Krzysztof Pauter, wiceburmistrz Nekli Anna Mizgajska, burmistrz Środy Wielkopolskiej Piotr Mieloch i władze gminy Kostrzyn oraz władze Lasów Państwowych Nadleśnictwa Czerniejewo złożyli wieńce w Kręgu Pamięci, Ruchu Oporu i Walki lat 1939-1945, który jest miejscem hołdu i pamięci bohaterów, a także przypomnieniem wkładu mieszkańców Wielkopolski w dzieło ruchu oporu i walki narodu polskiego.

W uroczystości wziął udział porucznik Adam Kurkowiak, ostatni z żyjących uczestników akcji "Riposta". Został aresztowany 19 kwietnia 1944 roku i osadzony w obozie w Żabikowie. Skazany na karę śmierci trafił do obozu koncentracyjnego w Mauthausen w Austrii. Po pewnym czasie został odesłany wraz z grupą więźniów do Komendy Loibl-Passen w Jugosławii. Podczas transportu został odbity wraz z kolegami przez jugosłowiańską partyzantkę. Oswobodzony wstąpił do polskiej armii gen. Władysława Andersa. Wszedł w skład 5. Kresowej Dywizji Piechoty. 29 maja 1947 roku wrócił do Polski, gdzie zamiast powitania czekały go represje. Por. Adam Kurkowiak mieszka w domu rodzinnym w Bagrowie, w gminie Dominowo.

W Janowie, na polanie leśnej przy kapliczce i kręgu pamięci ks. kan. Ireneusz Rachwalski, dziekan dekanatu kostrzyńskiego odprawił polową mszę świętą, a kazanie wygłosił ks. Marcin Jałoszyński, proboszcz Parafii Św. Kazimierza w Gułtowach.

Na zakończenie uroczystości major Artur Chlebowski z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu odczytał apel poległych, żołnierze oddali salwę honorową, a żyjący uczestnicy akcji, przedstawiciele rodzin i delegacje złożyły kwiaty. Wartę honorową pełnili harcerze z 10. Kostrzyńskiej Drużyny "Riposta", 2. Próbnej Kostrzyńskiej Drużyny Harcerzy "Grań" oraz drużyny harcerzy "Gawra".

Podczas obchodów wystąpiła orkiestra dęta ze Środy Wielkopolskiej.

Uroczystości odbyły się już po raz 36. Odbywają się one dokładnie w rocznicę zrzutu broni i sprzętu dla oddziałów Armii Krajowej w Wielkopolsce.

W ramach ogólnokrajowej akcji "Riposta" odbywały się lotnicze zrzuty zaopatrzeniowe w materiały bojowe dla Poznańskiego Okręgu Armii Krajowej. Była to jedna z form przygotowania konspiracji Wielkopolskiej do walki zbrojnej z okupantem hitlerowskim.

W nocy z 14 na 15 września 1943 r. miał miejsce pierwszy aliancki zrzut broni, amunicji i środków opatrunkowych w Wielkopolsce - koło wsi Tursko nieopodal Gołuchowa oraz na polach przy gajówce Janowo. W konsekwencji pobliskiego zrzutu w więzieniach i obozach znalazło się około 200 żołnierzy, z których blisko 50 oddało życie za Ojczyznę.

Corocznie od 1983 r. władze okolicznych gmin (Dominowa, Nekli, Kostrzyna i Środy Wlkp.), mieszkańcy oraz zaproszeni goście oddają hołd poległym.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.