Dożynki powiatowe tym razem odbyły się w Kruczynie, w gminie Nowe Miasto nad Wartą Dożynki powiatowe tym razem odbyły się w Kruczynie, w gminie Nowe Miasto nad Wartą Fot. Janusz Ludwiczak

Powiat: W Kruczynie podziękowano za plony [GALERIA ZDJĘĆ]

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Kruczyn w gminie Nowe Miasto nad Wartą był w tym roku gospodarzem dożynek powiatowych.

Gminno-powiatowe dożynki rozpoczęły się mszą świętą, którą odprawiono w niedzielę o godz. 13 w kościele w Kolniczkach. Dwie godziny później w Kruczynie odbył się obrzęd dożynkowy, który uświetnił Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, po czym starostowie dożynek wręczyli gospodarzowi, czyli staroście powiatu średzkiego bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Chleb został podzielony wśród zgromadzonej publiczności.

Starościną dożynek powiatowych była Beata Majnert, która wraz z mężem w Kruczynie prowadzi gospodarstwo o powierzchni 24 ha, specjalizujące się w hodowli drobiu. Z kolei tytuł starosty dożynek przypadł Ireneuszowi Śmigielskiemu, również z Kruczyna. Razem z żoną i synem prowadzi gospodarstwo na areale 72ha, specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego i opasowego.

Gości powitał wójt Nowego Miasta.

- Obchodzimy dzisiaj powiatowe święto plonów, ostatnie na terenie naszej gminy było 5 lat temu.
Praca rolnika jest ciężka i trudna. Na to nakładają się zmiany klimatyczne. Mieliśmy drugi rok z rzędu, który był upalny i ubogi w opady. Praca na roli to jest ruletka. Tak się złożyło, że te dożynki obchodzimy 1 września, nie zapominajmy o 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w której polegli również mieszkańcy wsi. Ci wysiedleni ze swoich domów, po wojnie wrócili do gospodarstw, w których nic nie było i trzeba było wszystko odbudować – powiedział Aleksander Podemski, wójt gminy Nowe Miasto nad Wartą.

- My wszyscy korzystamy z tych plonów, z tego chleba, jest to święto nas wszystkich. Apeluję, by ten chleb nie był marnowany, a także byśmy nie degradowali naszego środowiska, dbajmy o naszą ziemię – dodał Ernest Iwańczuk, starosta powiatu średzkiego.

List od ministra rolnictwa odczytał poseł Zbigniew Dolata:
„Czas dożynek, tak silnie zapisany w naszej polskiej, narodowej tradycji był od wieków czasem radości z dobrze wykonanej pracy. Bóg błogosławił, ziemia plon wydała. Ten piękny staropolski obyczaj, który stał się częścią naszej kultury i narodowej tożsamości jest najlepszą formą do wyrażenia wdzięczności i podziękowania rolnikom za całoroczny trud i uzyskane plony”. Po czym publiczność mogła wysłuchać jakie to sukcesy polityka PiS osiąga w rolnictwie.

Po części oficjalnej Zespół Pieśni i Tańca „Łany” zaprezentował narodowe tańce od krakowiaka po oberka, kujawiaka i taniec szamotulski, a następnie odbyły się pokazy taneczne. Kulminacyjnym punktem dożynek miał być koncert zespołu Piękni i Młodzi, jednak dopiero co rozpoczęty występ przerwała burza i intensywne opady deszczu. Po 30 minutach zespół odjechał na dożynki w Dobrzycy, jednak wrócił wieczorem do Kruczyna i kontynuował swój koncert.

►CZYTAJ TAKŻE: Kruczyn: Figury dożynkowe [GALERIA ZDJĘĆ]

Galeria

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA