Od 2 września przybędą trzy dodatkowe połączenia. W sumie pomiędzy Poznaniem a Kostrzynem w dni robocze uruchomione zostaną 22 pociągi	Od 2 września przybędą trzy dodatkowe połączenia. W sumie pomiędzy Poznaniem a Kostrzynem w dni robocze uruchomione zostaną 22 pociągi Fot. Janusz Ludwiczak

Poznańska Kolej Metropolitalna wjechała do Kostrzyna

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego, starosta poznański, wiceprezydent Poznania i burmistrz gminy Kostrzyn podpisali umowę w sprawie przedłużenia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Od 2 września przybędą trzy dodatkowe połączenia, w sumie pomiędzy Poznaniem a Kostrzynem w dni robocze uruchomione zostaną 22 pociągi.

Poznańska Kolej Metropolitalna została zainaugurowana w ubiegły czwartek, 22 sierpnia przyjazdem na peron 2 stacji "Kostrzyn Wielkopolski" pociągi specjalnego, który przyjechał z dwuminutowym opóźnieniem. Punktualnie o godz. 10:21 z wagonu wysiedli wicemarszałek województwa wielkopolskiego, starosta poznański i inni zaproszeni goście, po czym nastąpiło podpisanie umów włączenia połączeń kolejowych do Kostrzyna.

– Poznańska Kolej Metropolitalna wjechała dziś do Kostrzyna. To wielka radość, ale też i wielki komfort dla mieszkańców. Jest to jeden z kluczowych elementów polityki transportowej prowadzonej przez gminę Kostrzyn, zachęcającej mieszkańców do korzystania z transportu publicznego. Wybudowaliśmy węzeł przesiadkowy przy dworcu, uruchomiliśmy Kostrzyńską Komunikację Publiczną. Jako jeden z pierwszych samorządów zakupiliśmy nowoczesne autobusy na gaz CNG. Budujemy tunel pod linią kolejową E20, który poprawi bezpieczeństwo i przejazd między dwoma rejonami miasta. Transport samochodem do Poznania jest znacznie dłuższy. Pociągiem możemy w nieco ponad 20 minut z Kostrzyna i 28 minut z Gułtów dojechać do centrum Poznania – powiedział Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– Pociągi Kolei Wielkopolskich przez Kostrzyn przejeżdżają od dłuższego czasu. Poznańska Kolej Metropolitalna to dodatkowe, zwiększone ilości połączeń, na których finansowanie zdecydowały się solidarnie złożyć oprócz samorządu wielkopolskiego, również powiat poznański, miasto Poznań i zainteresowane gminy, przez które ten pociąg przejeżdża. Do Kostrzyna będą dojeżdżały trzy dodatkowe pary pociągów. W połowie grudnia wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy chcemy wydłużyć kolej metropolitalną do Wrześni. Zwiększy się komfort podróżowania i może chociaż częściowo odciążymy i tak przeładowane nasze drogi – zapowiedział Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

– Kolej metropolitalna nie powstała z dnia na dzień. Stoi za nią długa historia, którą rozpoczęło powstanie w 2007 r. Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Dziś mówimy o Kostrzynie, za chwilę dołączy Września, w planach jest Rogoźno. To najlepszy dowód na to, że samorządy potrafią się ze sobą dogadać, porozumieć dla dobra mieszkańców – zaznaczył Jan Grabkowski, starosta poznański.

– Każdy kolejny krok ku rozwojowi PKM to korzyść dla wszystkich mieszkańców samorządów, które ją tworzą. Dzięki temu ich mieszkańcy mogą szybciej dojechać do Poznania, nie tworząc po drodze korków i nie zanieczyszczając spalinami powietrza. Kolej metropolitalna to niezwykle ważne przedsięwzięcie dla regionu – przekonywał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– My na tej linii funkcjonujemy już od 6 lat. Teraz będziemy jeszcze częściej jeździć do Kostrzyna – podsumował Włodzimierz Wilkanowicz, prezes Kolei Wielkopolskich.

Po podpisaniu umów rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Pociągiem przez Wielkopolskę", w którym wzięły udział dzieci z siedmiu przedszkoli. Zwycięzcą zostało Niepubliczne Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi "Słoneczko" z Kostrzyna. Przedszkolaki otrzymały bilet na przejazd pociągiem do i z Poznania, wejściówkę do Ogrodu Zoologicznego, bilety do Teatru Animacji w Poznaniu oraz inne upominki.

W dalszej części pokaz zumby przygotował zespół Dora Fitness, a Pani Nadzieja Pociumpciana opowiedziała o swoich przygodach związanych z koleją. Spektakl kabaretowy przygotował Robert Krukowski.

Poznańska Kolej Metropolitarna funkcjonuje od czerwca ubiegłego roku. Obecnie w ramach projektu pociągi kursują na czterech liniach - z Poznania Głównego przez Środę Wlkp. do Jarocina, a także do Nowego Tomyśla, Wągrowca i Grodziska Wlkp., a od niespełna roku dojeżdżają również do Swarzędza. Założeniem PKM jest uruchomienie połączeń co pół godziny, szczególnie w godzinach porannych oraz w popołudniowym szczycie komunikacyjnym.

Pociągi PKM będą dojeżdżać regularnie do stacji "Kostrzyn Wielkopolski" od 2 września. W sumie pojawią się trzy dodatkowe połączenia do Poznania (o godz. 8:47, 14:30 i 17:29), a w dni robocze będą w sumie 22 połączenia do stolicy Wielkopolski. Na rozwiązaniu tym mają skorzystać również mieszkańcy Siekierek, gdyż wszystkie dodatkowe pociągi będą również zatrzymywać się na stacji Paczkowo. Szczegółowy rozkład jazdy pociągów jest już dostępny na naszym portalu.

Na uruchomienie pociągów PKM-ki gmina Kostrzyn w tym roku przeznaczy 51 340,28 zł, a w przyszłym 158 128,07 zł.

Odjazdy pociągów ze stacji „Kostrzyn Wielkopolski” od 1 września:
• Do Poznania: 4:38*, 5:52, 6:09*, 6:53, 7:09*, 8:01, 8:47*, 9:09, 10:14, 11:06, 11:58*, 13:15, 13:56*, 14:30*, 14:56, 15:41*, 17:29*, 17:48, 18:09, 20:15, 21:09, 21:49*.
• Do Wrześni: 6:18,* 7:14, 8:14, 9:39, 11:19*, 12:04*, 13:20, 14:04, 15:07, 15:46*, 16:20*, 16:42, 17:13*, 18:28, 19:33, 20:32*, 21:14, 22:31*, 23:29.
* – kursy tylko w dni robocze

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA