Na zdjęciu zbiornik retencyjny w Kazimierzy Wielkiej (woj. świętokorzyskie) Na zdjęciu zbiornik retencyjny w Kazimierzy Wielkiej (woj. świętokorzyskie) Fot. Wiki

Tulce: Na Męcinie powstanie zbiornik wodny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dolinie rzeki Meciny, w pobliżu miejscowości Tulce w gminie Kleszczewo powstanie zbiornik retencyjny wód powierzchniowych. Zbiornik ma nie tylko zabezpieczyć rolników w dostęp do wody, ale również stanie się kąpieliskiem.

Zbiornik będzie mieć 21,57 hektarów powierzchni, a powierzchnia lustra wody będzie mieć prawie 16 ha powierzchni.

– Mimo, iż nie jest to duża inwestycja, jednakże jego funkcja jest niezwykle ważna w gminie, zabezpieczając ją w wodę, szczególnie pod kątem rolnictwa – wskazuje Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Efektem budowy zbiornika będzie retencja wody w celu zwiększenia lokalnych zasobów wodnych w gminie Kleszczewo. Deficyt wody w tej gminie jest szczególnie odczuwalny w związku z tym, że teren jest pozbawiony naturalnych zbiorników wodnych.

Przedsięwzięcie obejmuje wykonanie wykopów w czaszy zbiornika, budowę zapory ziemnej wraz z żelbetową budowlą przelewowo-upustową, budowę drogi dojazdowej (w tym 200 m w koronie zapory), przebudowę istniejących w terenie instalacji melioracyjnych i gazociągu oraz regulację odcinka rzeki Męciny.

Budowa zbiornika „Tulce” kosztować będzie 17,8 mln zł, z czego ponad 15 mln zł pochodzić będzie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pozostałą kwotę (2,6 mln zł) dołoży państwo.

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.