Droga do Wrześni zostanie przebudowana najwcześniej za trzy lata Droga do Wrześni zostanie przebudowana najwcześniej za trzy lata Fot. Janusz Ludwiczak

Powiat: Droga do Wrześni będzie przebudowana. Kiedy?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Najwcześniej za trzy lata ma zakończyć się przebudowa drogi wojewódzkiej nr 432 z Ruszkowa do Grzymysławic w powiecie wrzesińskim. Obecnie trwa przygotowanie projektu inwestycji.

W 2017 roku oddano do użytku rozbudowany prawie 3-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 432 z Obłaczkowa koło Wrześni, od skrzyżowania z drogą krajową nr 15 do Grzymysławic. W kiepskim stanie jest kolejny odcinek w stronę Środy Wielkopolskiej. Kierowcy muszą zmagać się z koleinami, połatanymi dziurami i brakiem pobocza. Jednak za trzy lata ma się to zmienić.

– Od lat planowaliśmy rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 432 pomiędzy Wrześnią i Środą Wielkopolską ze względu m.in. na znaczne natężenie ruchu oraz konieczność poprawy bezpieczeństwa na odcinkach przechodzących przez miejscowości – powiedział Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

– W trakcie przygotowań, na skutek powstania pod Wrześnią strefy gospodarczej, trzeba było pilnie zbudować nowy przebieg drogi pomiędzy Grzymysławicami i Obłaczkowem. Zrealizowaliśmy to zadanie w 2017 roku i teraz tę drogę rozbudujemy – zaznacza wicemarszałek Wojciech Jankowiak.

Jesienią ubiegłego roku została podpisana umowa z wykonawcą, firmą Colas Polska. Inwestycja obejmować będzie przebudowę lub budowę skrzyżowań wraz ze zmianą geometrii, przepustów drogowych, zatok autobusowych, chodników, ciągów rowerowych, kanalizacji deszczowej, elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz oznakowania.
Obecnie trwa projektowanie nowej drogi.

– Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 432 na odcinku Ruszkowo – Grzymysławice jest realizowana od 9 października 2018 r. w systemie "zaprojektuj i wybuduj", co oznacza, że wyłoniony w przetargu wykonawca (spółka Colas Polska) najpierw musi przygotować projekt, uzyskać wszelkie uzgodnienia i wymagane prawem decyzje, a dopiero potem przystąpić do budowy. Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji projektowej, która ma być gotowa w styczniu 2020 r. Termin realizacji inwestycji to 2022 rok – tłumaczy Kinga Hedrych, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 434 z Ruszkowa do Grzymysławic ma kosztować 36,7 mln zł, z czego 24,8 mln zł dofinansuje Unia Europejska w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.